Development of plasmon-enhanced silica-titanium aerogels for photocatalysis and phototoxicity studies
Plazmon destekli silika-titanyum aerojellerin fotokataliz ve fototoksisite çalışmaları için geliştirilmesi
  1. Tez No: 831499
  2. Yazar: ECEM TİRYAKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL YÜCEL, DR. MİGUEL ANGEL CORREA-DUARTE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Fotokataliz, bir ışık kaynağının yarı iletken bir malzemenin yüzeyi ile etkileşime girerek fotoreaksiyonlara yol açtığı süreci tanımlamak için kullanılan terimdir. Fotokatalitik aktivite, reaktif oksijen türlerinin (ROS) üretimi yoluyla, organik bileşikleri parçalayarak, kanser fototerapisi için potansiyel bir yol sağlayarak ve mikrobiyal dezenfeksiyonu sağlayarak çevre kirliliğini ele almak için umut verici bir yaklaşım olarak kabul edilmektedir. Olağanüstü fotokatalitik aktiviteleri açısından antibakteriyel malzemeler olarak etkin bir şekilde kullanılmak üzere plazmonik nanoparçacıklarla süslenmiş silica-titanyum (SiO2/TiO2) hibrit aerojelleri üretmeyi amaçladık. SiO2 aerojelleri, fotokataliz sırasında ortamdaki moleküllerin adsorpsiyonu için bir avantaj sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda SiO2 matrisinde TiO2 ve Ag-Au NS'lerin homojen dağılımına da yardımcı olabilecek yüksek yüzey alanlarına sahip oldukları için bir matris olarak kullanılmıştır. SiO2/TiO2 aerojel matrisi üzerindeki Ag NP'lerin çekirdeklenme merkezlerinden Au NS'leri büyüterek, Escherichia coli (E. coli) bakterilerine karşı ROS üretimiyle ilgili foto-toksik etkilerini etkili bir şekilde geliştirdik.
Özet (Çeviri)
Photocatalysis is the term used to describe the process where a light source interacts with the surface of a semiconductor material, leading to photoreactions. Photocatalytic activity is regarded as a promising approach for addressing environmental pollution by breaking down organic compounds, providing a potential avenue for cancer phototherapy, and achieving microbial disinfection through the generation of reactive oxygen species (ROS). We aimed to fabricate plasmonic nanoparticles decorated with silica-titanium (SiO2/TiO2) hybrid aerogels to be used effectively as antibacterial materials in terms of their remarkable photocatalytic activities. SiO2 aerogels were used as a matrix because of their high surface area of not only provides an advantage for the adsorption of molecules in the environment during photocatalysis but also may help the homogeneous distribution of TiO2 and Ag@Au NSs in the SiO2 matrix. By growing Au NSs from Ag NPs nucleation centers on SiO2/TiO2 aerogel matrix, we effectively enhanced their ROS production-related photo-toxic effects against Escherichia coli (E. coli) bacteria.