Adses: Anonymous and decentralized secure electionsystem
Adses: Anonim ve merkezsiz güvenli seçim sistemi
- Tez No: 831506
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN ONUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez, güvenli, doğru ve şeffaf seçimler için temel gereksinimleri yerine getiren Anonim ve Merkezi Olmayan Güvenli Seçim Sistemi (ADSES) adlı bir e-oylama sistemi önermektedir. ADSES, seçimin bütünlüğünü ve güvenliğini sağlamak için gelişmiş şifreleme algoritmaları kullanarak, Seçmenler ve Yetkililer gibi farklı kullanıcı rollerini içeren çok aşamalı bir metodolojiye dayanmaktadır. Sistemimiz, seçim öncesinden seçim sonrası prosedürlerine kadar seçim sürecinin her yönüne kapsamlı bir yaklaşım sunmaktadır. Amacımız, seçimin doğrulanabilir, anonim, kimlik doğrulamalı, doğru, şeffaf, tutarlı, güvenilir ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamak ve aynı zamanda herhangi bir ara sonuç oluşumunu önlemektir. ADSESnin ayrıntılı bir güvenlik analizi sunularak, güvenilir ve güvenilir bir seçim sürecine yönelik temel gereksinimleri karşılamasındaki etkinliği gösterilmektedir. Seçmenlerin ve gözlemcilerin seçim sonuçlarını doğrulama yetkisi vererek ve bireysel oyların korunmasını garanti ederek, ADSES seçim sistemine güven ve güvenilirlik katar. Öncü bir e-oylama protokolü olarak, ADSES, seçimlerin güvenliğini ve güvenilirliğini artırmak için umut vaat eden bir çözüm sunarak, dünya genelinde çeşitli demokratik süreçlerde e-oylama sistemlerinin yaygın olarak kullanımının önünü açmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis proposes an e-voting scheme, the Anonymous and Decentralized Secure Election System (ADSES), designed to fulfill the essential requirements for secure, accurate, and transparent elections. ADSES employs a multi-stage methodology incorporating distinct user roles, such as Voters and Officials, and utilizes advanced cryptographic algorithms to safeguard the elections integrity and security. Our system thoroughly approaches every aspect of the election process, covering everything from pre-election to post-election procedures. We aim to ensure that the election is verifiable, anonymous, authenticated, accurate, transparent, consistent, dependable, and efficient in terms of time while preventing any intermediary results. A thorough security analysis of ADSES is provided, showcasing its efficacy in meeting the core requirements for a reliable and trustworthy election process. By empowering voters and observers to verify election results and guaranteeing the protection of individual votes, ADSES fosters trust and confidence in the election system. As a pioneering e-voting protocol, ADSES offers a promising solution to enhance the security and dependability of elections, setting the stage for the widespread adoption of e-voting systems in various democratic processes worldwide.