Türkiye'deki Suriyeli göçmenler: Kültürel kimlik ve diaspora
Syrian immigrants in Turkey: Cultural identity and diaspora
  1. Tez No: 831514
  2. Yazar: KHALED SAEED ALYAMI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE UÇAR İLBUĞA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
2011 yılından bu yana Suriye'de yaşanan iç savaş nedeniyle Türkiye'ye 3,5 milyonu aşan sayıda Suriyeli göçmen gelmiştir. Bu göçmenler önce sınır bölgesinde belirlenen kamplarda yaşamış, daha sonra Türkiye'nin büyük kentleri başta olmak üzere farklı illerine dağılmıştır. Suriyeli göçmenler yaş, cinsiyet, eğitsel koşullarıyla heterojen bir yapı sergilemekte ve göçmen statüsü olarak da geçiçi kimlik belgesine sahip olmaktadır. Türk vatandaşlığına geçenler ya da mülteci konumunda olanlar olarak farklılık göstermektedir. Bu da onların hem içinde yaşadıkları topluma entegrasyonlarında ve kimlikleme süreçlerinde hem de diaspora kültürü temelinde nasıl bir yapı sergilediklerini etkilemektedir. Bu tez Suriyeli göçmenlerin heterojen yapılarıyla oluşturdukları diaspora kültürü ve kimlik süreçlerine odaklanmaktadır. Bu kapsamda tezin amacı, uzun yıllardır Türkiye'de yaşamakta olan Suriyeli göçmenlerde Diaspora kültürünü ve ulusötesi göçmen anlayışını araştırmaktır. Araştırma metodolojisi iki bölümden oluşmaktadır: literatür taraması ve Türkiye'nin farklı şehirlerinde yaşayan 50 Suriyeli göçmenle derinlemesine görüşmeleri içeren nitel araştırma yöntemidir. Sonuçlar, Türkiye'deki Suriyeli göçmen topluluğunun bir diaspora olarak adlandırılabileceğini, çünkü üyelerinin birçoğunun anavatanın kültürü, dili ve tarihi ile hâlâ bağlantılı olduğunu gösteriyor. Ancak bu göçmenler Suriye ve Suriye kültürüne bağlıyken, yavaş yavaş ev sahibi toplumun kültür ve geleneklerinden etkilenmektedirler. Sonuçlar ayrıca, Suriyeli göçmenlerin Suriye ve diğer ülkelerdeki Suriyelilerle sürekli temas halinde oldukları için birçok günlük ulusötesi faaliyette bulunduklarını da göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Due to the civil war in Syria since 2011, more than 3.5 million Syrian refugees have come to Turkey. These immigrants first lived in the camps determined in the border region, then dispersed to different provinces of Turkey, especially the big cities. Syrian immigrants exhibit a heterogeneous structure in terms of age, gender, and educational conditions and have a temporary identity document as immigrant status. It differs in terms of those who have acquired Turkish citizenship or those who are refugees. This affects both their integration into the society they live in and their identification processes, as well as how they display a structure on the basis of diaspora culture. This thesis generally focuses on the diaspora culture and identity processes created by Syrian immigrants with their heterogeneous structures. The aim of this thesis is to investigate Diaspora culture and transnational immigrant understanding among Syrian immigrants who have been living in Turkey for many years. The research methodology consists of two parts: a literature review and a qualitative research method that includes in-depth interviews with 50 Syrian migrants living in different cities in Turkey. The results show that the Syrian migrating community in Turkey can be called a diaspora as many of its members are still connected to the culture, language, and history of the homeland. However, while these migrants are connected to Syria and Syrian culture, they are gradually influenced by the culture and traditions of the receiving society. The results also show that Syrian migrants are engaged in many daily transnational activities as they are in constant contact with Syrians in Syria and other countries.