Endüstri 4.0 algısının teknoloji kabul modeli ile ölçümü: Üniversite öğrencileri üzerine bir araştırma
Measuring industry 4.0 perception with the technology acceptance model: A research on university students
  1. Tez No: 831515
  2. Yazar: AYŞE SUNAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TÜRK, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKİN ARTANTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Endüstri 4.0, Almanya'nın ileri teknoloji imalat sektörüne yönelik inovasyon söylemi olarak ortaya çıkan ve hızla değişen dünyada teknolojinin alt boyutlarını oluşturarak büyük bir tartışma konusunu oluşturmuştur. Bu çalışmada iktisadi ve idari bilimler fakültesi öğrencilerinin endüstri 4.0 teknolojilerine yönelik algı düzeylerinin teknoloji kabul modeli ile ölçülmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Osmaniye korkut ata üniversitesi iktisadi ve idari bilimler fakültesinde yer alan birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıflarında öğrenim gören işletme, iktisat, yönetim bilişim sistemleri, uluslararası ilişkiler, uluslararası ticaret ve lojistik, siyaset bilimi ve kamu yönetimi öğrencilerine 291 anket formu uygulanarak veriler elde edilmiştir. Anket formundan elde edilen verilere Cronbach Alfa güvenirlik analizi, keşfedici faktör analizi, doğrulayıcı faktör analizi, Pearson korelasyon analizi, regresyon analizi, t testi ve ANOVA analizi yapılmış ve hipotezler test edilmiştir. Araştırma sonucunda; algılanan kullanım kolaylığının algılanan fayda üzerinde, algılanan kullanım kolaylığının kullanma niyeti üzerinde, algılanan faydanın kullanma niyeti üzerinde ve kullanma niyetinin kullanma davranışı üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak iktisadi ve idari bilimler fakültesi öğrencilerinin arasında Endüstri 4.0 teknolojilerine yönelik pozitif bir algı bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Industry 4.0, which emerged as the innovation discourse for the high-tech manufacturing sector of Germany and created the sub-dimensions of technology in the rapidly changing world, has created a great discussion topic. In this study, it is aimed to determine the perception levels of the students of the faculty of economics and administrative sciences towards industry 4.0 technologies, even the technology acceptance model. For this purpose, 291 questionnaire forms were given to the students of business administration, economics, management information systems, international relations, international trade and logistics, political science and public administration who are studying in the faculty of economics and administrative sciences of Osmaniye Korkut Ata University. data has been obtained. Cronbach Alpha reliability analysis, exploratory factor analysis, confirmatory factor analysis, Pearson correlation analysis, regression analysis, t test and ANOVA analysis were performed on the data obtained from the questionnaire form and hypotheses were tested. As a result of the research; perceived ease of use over perceived usefulness. It has been determined that the ease of use has a positive and significant effect on the intention to use, the perceived usefulness has a positive and significant effect on the intention to use and the intention to use it. As a result, there is a positive perception towards Industry 4.0 technologies among the students of the faculty of economics and administrative sciences.