Göçmenin gözünden göçmen: Entegrasyon bağlamında Fransa'daki Türk göçmenlerin Türkiye'deki Suriyeli göçmenlere bakışı ve önerileri
Immigrant from immigrant's perspective: Views of Turkish immigrants in France to Syrian immigrants in Turkey in the context of integration and their suggestions
  1. Tez No: 793102
  2. Yazar: MELİKE GÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Türkiye'nin Suriyeli göçmenlere kapılarını açmasıyla beraber gelen göçün bir iç güvenlik sorunu oluşturacağı düşüncesi ile bu göçün Avrupa'daki Türkler işaret edilerek Türkiye'yi geliştireceği düşüncesi karşı karşıya gelmektedir. Türkiye'de 2011 yılından bu yana göçmen yanlısı ve göçmen karşıtı siyasi söylemler söz konusu olup, Avrupa'da yaşayan Türk göçmenler bu siyasi söylemlerde tartışmalara ve kıyaslamalara konu olmaktadır. Bu tez çalışmasında söz konusu tartışmanın öznesi konumunda olan Avrupa'daki Türk diasporasını temsil eden Fransa'daki katılımcılarla görüşmeler yapılarak göçmenlik, göçün etkileri, göç politikaları, entegrasyon ve asimilasyon ile ilgili araştırma sonuçları ortaya konmaktadır. Göçmenlerin ülkelere olan sosyal, kültürel, ekonomik ve politik getirilerini; Türkiye'nin ve Fransa'nın göç politikalarının göçmenleri nasıl etkilediğini Fransa'da bulunan Türklerin bakış açılarıyla ortaya koymak ve entegrasyona dair önerilerini almak; kısacası göçmenin gözünden göçü ve göçmeni anlamak araştırmanın konusunu oluşturmaktadır. Konuya ilişkin olarak Fransa'da yaşamakta ve uzun yıllar yaşamış olan ikinci kuşak Türk göçmenlerle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılarak nitel araştırma bulguları elde edilmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda ağırlıklı olarak Türk göçmenlerin kendilerini hem Fransa'da hem de Türkiye'de göçmen hissettikleri; Fransa'da asimilasyoncu ve nefret söylemi içeren yaklaşımlara maruz kaldıkları; Suriyeli göçünün Türkiye'ye zarar verdiği ve Fransa'daki yaklaşık 50 yıllık göç sürecine aşina olmalarına dayanarak Suriyelilerin Türkiye'ye entegrasyonlarının oldukça güç olacağı kanısında oldukları gözlemlenmiş, entegrasyon önerileri alınmıştır.
Özet (Çeviri)
With Türkiye opening its doors to Syrian immigrants, the idea that immigration will create a domestic security problem and the idea that this immigration will develop Türkiye by pointing out the Turks in Europe come across. There has been pro-immigrant and anti-immigrant political discourse in Türkiye since 2011, and Turkish immigrants living in Europe are the subject of discussions and comparisons in these political discourses. In this thesis, the research results on immigration, the effects of immigration, immigration policies, integration and assimilation are revealed by interviewing the participants in French who represent the Turkish diaspora in Europe, who are the subject of the discussion. Social, cultural, economic and political returns of immigrants to countries; to reveal how the immigration policies of Turkey and France affect the immigrants from the perspectives of the Turks living in France and to get their suggestions on integration; in short, understanding immigration and immigrants through the eyes of the immigrant is the subject of the research. Qualitative research findings were obtained by conducting semi-structured interviews with second generation Turkish immigrants who live in France and have lived for many years. According to the data obtained, mainly Turkish immigrants feel themselves as immigrants both in France and Turkey; They were exposed to assimilationist and hate speech approaches in France; it has been observed that Syrian migration has harmed Turkey and based on their familiarity with the nearly 50-year migration process in France, it has been observed that the integration of Syrians into Turkey will be very difficult, and integration suggestions have been received.