Tip 1 kollajenin over kanseri hücre hattında hücre proliferasyonu ve hox gen ekspresyonuna etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of type i collagen on cell proliferation and hox gene expression in ovarian cancer cell line
  1. Tez No: 831519
  2. Yazar: AZİZE ERASLAN
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ZEYNEP AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Tıbbi Biyoloji, Biology, Histology and Embryology, Medical Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Klinik Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Over kanseri, dünya üzerindeki çoğu kadın için ölümcül jinekolojik hastalıklardan biridir. Dünya çapında kadınlar arasında en yaygın yedinci kanserdir ve iyileştirilmiş tedavi stratejilerine rağmen, over kanseri olan hastalarda genel sağkalım oranı, yaklaşık %46 ile devam etmektedir. Over kanserinin ilerlemesine sebep olan faktörler arasında; yaş, aile öyküsü, fertilizasyon sorunları, obezite, hareketsiz yaşam tarzı, hormon replasman tedavisi, tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar ve endometriozis yer almaktadır. Over kanseri riski ile infertilite ve menopoz gibi durumlar arasında güçlü bir korelasyon bulunmaktadır. HOX genleri, embriyonik gelişimi düzenleyen transkripsiyonel düzenleyicileri kodlayan evrimsel olarak korunmuş genlerdir. HOX genleri hücre farklılaşması, hayatta kalma, proliferasyon, anjiyogenez, otofaji, inflamasyon ve apoptozise müdahale edebilirler. Over kanseri hücre hattının tip I kollajen varlığında, kontrol grubuna göre proliferasyon ve HOX genlerinin ekspresyonu (ifadesi) üzerindeki etkisinin araştırıldığı bu çalışmada SKOV-3 hücreleri iki farklı deney grubunda kültüre edilmiştir. Proliferasyon testi ölçümü 24, 48 ve 72. saatlerde yapılmıştır. HOXA10 ve HOXB7 gen ifadeleri, hücrelerin %80 konfluent oldukları kültür süresinde RNA izolasyonları yapılarak RT-PCR ile analiz edilmiştir. SKOV-3 hücrelerin 72.
Özet (Çeviri)
Ovarian cancer is one of the deadly gynecological diseases for most women in the world. It is the seventh most common cancer among women worldwide, and despite improved treatment strategies, the overall survival rate for patients with ovarian cancer remains approximately 46%. Among the factors that cause the progression of ovarian cancer; age, family history, fertilization problems, obesity, sedentary lifestyle, hormone replacement therapy, IVF and endometriosis. There is a strong correlation between the risk of developing ovarian cancer and conditions such as infertility and menopause. HOX genes are evolutionarily conserved genes that encode transcriptional regulators that regulate embryonic development. HOX genes can interfere with cell differentiation, survival, proliferation, angiogenesis, autophagy, inflammation, and apoptosis. In this study, in which the effect of ovarian cancer cell line on proliferation and expression of HOX genes in the presence of type I collagen compared to the control group was investigated, SKOV-3 cells were cultured in two different experimental groups. Proliferation test 24.. 48., 72. hours analyzed. Expressions of HOXA10 and HOXB7 genes were analyzed by RT-PCR by RNA isolation during the culture period when the cells were 80% confluent.