Papiller tiroid mikrokarsinomda interstisyel fibrozisin ve alt tiplerin prognostik faktörlerle ilişkisi
The relation between interstitial fibrosis and subtypes of papillary thyroid microcarcinom with prognostic factors
  1. Tez No: 725296
  2. Yazar: CAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BOSTANCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş: Papiller tiroid mikrokarsinom(PTMK) , 1 cm ve altındaki papiller tiroid kanserler için kullanılan bir terimdir. Özellikle son yıllarda ultrason ve diğer görüntüleme tekniklerinin yaygınlaşması ile insidansı oldukça artmıştır. Tiroid kanser insidansı son 30 yılda 100.000'de 4,9'dan 14,7'ye yükselmiştir. Bu artış en çok papiller tiroid kanserinde(PTK) ve özellikle de 1 cm ve altındaki papiller tiroid mikrokarsinomunda görülmüştür. PTMK genellikle selim seyirli bir hastalık olmasına rağmen, bazı hastalarda lokal nüks ve uzak metastazlar görülebilir. İnterstisyel fibrozis(IF), fibroblastlar ve kollajen liflerin yoğun bir şekilde görüldüğü bir reaksiyonel durumdur ve birçok malign tümörde görülür. IF'in diğer kanser tipleriyle olan ilişkisi birçok çalışmada irdelenmiş olsa da PTK ile olan ilişkisine dair literatürde çok az çalışma vardır. Liu ve ark. yaptığı çalışmada PTMK'da prognoza olan etkisi incelenmiştir ve IF bulunan hastalarda prognozun daha kötü olduğu görülmüştür. IF'ye benzer şekilde PTMK'nın alt tiplerinin de farklı prognozlar gösterdiğine dair literatürde bazı çalışmalar mevcuttur.Bu çalışma ile dünya genelinde son zamanlarda insidansında ciddi bir artış söz konusu olan ve tedavisiyle ilgili farklı görüşlerin mevcut olduğu papiller tiroid mikrokarsinomunda interstisyel fibrozisin ve alt tiplerin tümör davranışına etkisi incelenecektir. Tümör alt tipleri ve interstisyel fibrozisin hem lenf nodu metastazı, uzak metastaz , kapsül invazyonu, tümör çapı gibi prognostik özelliklerle hem de yaş, cinsiyet gibi demografik özelliklerle ilişkisi belirlenecektir. Gereç ve Yöntem: Ocak 2011-Aralık 2020 tarihleri arasında PTMK tanılı Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde opere olmuş toplamda 75 hastada incelenmiştir. Hastaların tıbbi kayıtları ve patoloji raporları retrospektif olarak incelendi. Hastaların demografik özellikleri ve tümör çapı, lenf nodu metastazı, lenfovasküler invazyon gibi tümörün histopatolojik özelliklerinin verileri toplandı. Hastaların patoloji arşivinde bulunan materyalleri patologlar tarafından hazır parafin bloklardan elde edildikten sonra ışık mikroskobu altında incelenerek interstisyel fibrozis açısından değerlendirildi. Bulgular: Hastaların 62'si kadın(%82,7), 13 tanesi ise erkektir(%17,3). Çalışmada ortalama yaş 42,56 ±12,84'tür. (ortanca 42,0, min:19,0- max:73,0'tür). 51 hastanın (%68) patolojik incelemesinde tümörde IF görülmüş olup 24(%32) hastada IF görülmemiştir. Hastalar arasında 45 kişide (%60) klasik tip PTMK, 27 hastada (%36) foliküler varyant ve 3 hastada (%4) diğer alt tipler görülmüştür. Yapılan istatistik analiz sonucuna göre klasik ve foliküler alt tipler arasındaki karşılaştırmada lenfovasküler invazyon oranı, foliküler tipte istatistiksel olarak anlamlı daha yüksek bulunmuştur.(p=0,019). Diğer faktörlerin karşılaştırmasında anlamlı fark bulunamamıştır.(Tablo 12).
Özet (Çeviri)
Introduction:Papillary microcarcinoma (PMC), which is defined as papillary carcinoma of the thyroid that is less than 10 mm in diameter, is diagnosed with increasing frequency recently due to the extensive use of ultrasound-guided fine- needle aspiration cytology.Thyroid cancer incidence has tripled over the last 3 decades from 4.9 to 14.7 per 100,000 people in 2011. The increase has been mostly caused by papillary thyroid cancer (PTC), particularly thyroid cancers 1 cm or less in size.PMC is generally regarded as an indolent disease but does have a risk for local recurrence and distant metastasis. Interstitial fibrosis (IF), which is composed of fibroblasts and a variable number of collagen fibers, has been observed in numerous malignant cancers. There are few studies about IF effect on PTC.One of them from China suggests that IF is a poor prognostic factor in PMC(12). Several histologic variants of PMC have been identified as having aggressive behavior in comparison to classic PMC. Compared with the conventional variant, solid variant, diffuse sclerosing variant, and tall cell variant are recommended as the aggressive types, and follicular variant and the Warthin-like variant are considered favorable.The aim of this study to determine the relationship between IF and subtypes of PMC with prognostic factors. Materials and Method: Over the period from January 2011 to December 2020 ,75(seventy-five) patients diagnosed with PMC were operated on Gazi University School of Medicine. Medical records and pathology reports of the patients were retrospectively reviewed for clinical information. Patient records have been evaluated retrospectively for demographic features, tumor size, subtype of the tumor, surgical margin status, biletarality, focality of the tumor, lymphovascular invasion, extracapsular spread and lymph node metastasis as parameters. Paraffin blocks of the specimens were reviewed for interstitial fibrosis by pathologists. Results: Mean age of subjects included the study was 42,56 [Standard Deviation (SD) 12,84)] and the median age was 42,0 (Min: 19,0- Max: 73,0). The study includes 13 (%17,3) males and 62 ( %83,7) females in total of 75 patients. There were 51 patients(%68) with IF and 24(%32) patients without IF. Among them 45 patients(%60) were classic PMC, 27 patients (%36) were follicular variant and 3(%4) were other variants.