Döşeme kaplamalarının işlevsellik açısından incelenmesi
The Examination of the floor coverings in the aspect of functionalism
- Tez No: 127171
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEMİ YÜCESOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
DÖŞEME KAPLAMALARININ İŞLEVSELLİK AÇISINDAN İNCELENMESİ ÖZET Dünyada bina endüstrisinde, son yüzyılda bilim ve teknikteki hızlı ilerlemeye bağlı olarak büyük gelişmeler olmuştur. Sayısı her geçen gün artan yeni malzemeler, endüstriyel yöntemler ve teknoloji, enerji krizi, hava ve çevre kirliliği, küresel ısınma, akıllı binalara taleplerin artması, kullanıcı gereksinimlerinin faklılaşması ve değişmesine bağlı olarak tasarım ve üretim sürecindeki farklı yaklaşımlar mimarlık mesleğinin günümüzde daha karmaşık bir hale gelmesine neden olmuştur. Son iki yüzyıldaki dünyadaki büyük gelişmelere paralel olarak ekonomik ve sosyal değişimlerin sonucu malzeme teknolojisi fazlasıyla önem kazanmış ve büyük bir ivme kazanarak; tüm tasarımlarda, tek bir malzeme yerine farklı alternatifler üretilerek, yeni çözümler kendini göstermeye başlamıştır. Yapı malzemesi alternatif ve olanaklarının çok fazla artmasına rağmen doğru olarak kullanılması ve uygulanmasındaki kaygılar henüz giderilebilmiş değildir. Bu bağlamda mimari ve yapısal tasarım yapabilmek, gereksinmelerle olanaklar arasında iyi bir denge kurmaya bağlıdır. Mimari tasarımda, pratikte malzeme seçimi bu sürecin içinde çok ufak bir bölümü oluşturuyor olsa da mimari projenin ilk aşamasından itibaren, tasarımla beraber düşünülerek mekanlara ve fiziki şartlara uygun malzeme alternatifleri oluşturulmalıdır. Mimari tasarım, mekanları çevreleyen kaplama malzemelerinin işleve uygunluğu ile anlamlı hale gelir. Çünkü her malzemenin dokusu, görünüşü ve özellikleri farklı olduğu için hatalı malzeme kullanımı, mimarın mekanda yaratmak istediği konsepti de yok edecektir. Binalarda işleve uygun malzeme seçiminin önem kazandığı yapı elemanlarından biriside döşemelerin son yüzeyini oluşturan döşeme kaplamalarıdır. Bir mekanın yatay yüzeyini oluşturan bu malzemeler, mekanın kullanış amaçlan doğrultusunda, amacına uygun malzeme ile kaplanmalıdır. Bunun için bu malzemeleri tanımak, hangi malzemenin hangi işlevleri nasıl karşılayacağını doğru olarak karar vermeyi gerektirir. Döşeme kaplamaları bir mekandaki en önemli yüzey bitirici malzemelerdir. Çünkü kullanıcılar gereksinmelerinin büyük bir çoğunluğunu döşeme kaplamaları üzerinde gerçekleştirir. Kullanıcı-yapı malzemesi etkileşiminin en fazla olduğu yapı malzemeleridir. Kullanıcıların üzerinde yürümeleri ve eylemlerini bu malzemeler üzerinde gerçekleştirmelerinden dolayı malzemeyle olan teması ve direkt ilişkisi, binadaki diğer malzemelerden daha çok önem verilmesini gerektirmektedir. Döşemelerin konforlu bir şekilde donatılması, kullanıcının istekleri doğrultusunda iç mimari tasarıma bağlı kalınarak doku, renk ve görünüş etkilerini de dikkate alarak xııişleve uygun bir malzeme ile kaplanması binadan beklenen performanslar açısından büyük önemi vardır. Bu aynı zamanda mekanın işleve uygun döşeme kaplaması uygulaması, binanın görevini tam anlamıyla yapmasına da büyük katkı sağlayacaktır. Bu şekilde bina için gerekli yapısal gereksinimlere de cevap verilmiş olacaktır. Yapı teknolojisi ve malzemesindeki gelişmelere paralel olarak döşeme kaplaması malzeme alternatifleri de artmıştır. Bu kadar çeşitlilik içinde doğru döşeme kaplamasını bulmak, bilmek, tanımak ve doğru bir şekilde kullanmak, uygulamak en başta mimarlara düşen bir görev olmaktadır. Malzemelerin böylesine çeşitlenmesi, bunların bir bütünlük içinde ele alınarak irdelenmesini zorunluluğunu da beraberinde getirmiştir. Bu çalışma altı bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünden sonra genel olarak döşemelerin bir irdelemesi yapılmıştır. Üçüncü bölümde döşeme kaplamaları malzeme türüne göre sınıflandırılmış, her malzemenin özellikleri ve uygulama detayları geniş bir şekilde ele alınmıştır. Dördüncü bölümde döşeme kaplamalarının seçim ölçüt kriterleri irdelenmiştir. Bir başka ifadeyle döşeme kaplamalarının kullanıcı ve yapısal gereksinmelere cevap verebilmesi için sahip olması gereken özellikler açıklanmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise bazı bina ve mekanlarda döşeme kaplamalarının işlevsellik açısından bir irdelemesi yapılmıştır. xııı
Özet (Çeviri)
THE EXAMINATION OF THE FLOOR COVERINGS IN THE ASPECT OF FUNCTIONALISM SUMMARY There have been great developments in the building industry throughout the World during the recent century based on the fast prgress in science and technology. In response to the new materials that come out everyday, industrial methods and technology, the energy crisis, the pollution of the air and environment, the global heating, the increase at the demand for intelligent buildings, the varried needs of the tenants; the different approaches in the process of the design and production have caused arhitecture profession to become more and more complicated. In response to the great developments in the World during the two last centuries, the material technology has gained much importance and acceleration, and new solutions have come out because the different alternatives for a material have been produced. Altough there are many alternatives and facilities for the building material; there are still many questions about the right choice and application in the mind. In this aspect, the ability for architectural and constructional design depends on maintaining the balance between the needs and facilities. Altough in practice, the selection of the material is a very small part of this process; material alternatives appropriate for the spaces and physical conditions should be determined by being taken into consideration from the first stages of architectural design. Architectural design becomes meaningful with the functionality of the covering materials that circumscribe spaces. As each material has different texture, apearance and properties, the use of wrong material shall destroy the ambience that the architect would like to creta in that space. One of the construction elements where appropriate materials selection is of great importance is the floor coverings that are the finishing surface of the floors. These materials that form the horizontal surface of a space should be covered with the appropriate material in accordence with the use of space. Therefore learning about these materials requires making right decisions about the link between the materials and the function. The floor coverings are the most important finishing materials in a space. Because the tenants perform most of their daily activities on the floor coverings. And they are the construction elementes where the interaction between the tenant and the construction material reaches its highest degree. The direct relationship and contact of the tenant with the materials causes the floor coverings to be more important than any other material in the building. The covering of the floor with an appropriate material by taking texture, colour and appearance effects based on the architectural xivdesign. Into consideration shall contribute to the building in meeting the demands and needs of the tenants. The alternatives for the floor coverings have increased as a result of the developments in consruction technology and material. To find the right floor covering in such a wide range, to know and learn about it, to use and apply it in the right way is a major duty given to the architects. The variation of the materials has caused on obligation for examining them as a whole. This study consists of six sections. In this study the floors, the floor coverings, the criteria, in selecting floor coverings, the selection of the most approprate floor covering for the function of the spaces are explained in detail. The necessary information and data that has to be known about the floor coverings in general, is tried to be given in a systematic way by using tables and figures. In section 2, a general examination of the floors as horizontal construction elements has been given. Because the floors are made of four different layers, one of which is the floor coverings. We need to know about the other layers as well, because each layer of the floor is in a chain interaction with the others. Similarly, the constructionof the floors, their materials and equipment, their location in the building effect the material that shall be applied. For example, a floor covering that is easily applied on a reinforced concrete floor and meets the demands of the tenant and fullfils its constructional duty, may be of a poor quality for a wooden or steel floor. Also a detailed explanation of the duties that the floors undertake and an assessment about the contribution of the floor coverings to these duties are involved in this section. In the section 3, the floor coverings have been defined and clasfied according to their material. Here the most-applied and the best known floor coverings with similar properties have been given. The description, general properties and dimensions of the materials the methods of application have been explained in detail in this section. The floor covering has to be well-applied so that it can fuulfil its function. A material with perfect properties has no value if its application is full of mistakes. And another important points is that the details that shall be prepared should be based on the behaviour of the material-not the material. The necessary detail and suggestions are given in drawings in order to avoid any problems before or after the application. In section 4, the properties that the floor coverings should possess have been examined. In other words, the criteria that the floor coverings should fullfil in the building have been explained in detail. The minimum and maximum values that the floor coverings should possess, how they fullfil these criteria and the coverings that fullfils each criterion best have been shown by tables figures. Because its very clear that every floor covering cannot fullfil each criterion in the same way. If it were so, this study would not be necessary. At the end of the section, classification has been made by comparing different floor coverings in different criteria with four values. In section 5, the right selections for the function of spaces have been studied. At the beginning of the section the function of the materials in the building, the selection and the expectations of the tenants from the floor coverings have been explained by the use of tables. The relation between human needs and the surface of the floor, and environmental conditions are the most important data in the determination of the floor coverings. In the next phase, the suitability of the floor coverings for the space has been studied on. As it is not possible to examine all space groups one by one in this study, some buildings and spaces that are a little more special for the tenants and xvtheir floor coverings have been examined. For the selection of the floor coverings in these building and spaces, the properties that the covering should possess, the alternatives for floor coverings, the alternative that best fits the properties stated above, the good and bad sides of the others have been explained. In other words, an analysis of the performance expected from the floor coverings has been made and the best solution or solutions suitable for those spaces have been looked for. xvi