Biyouyumlu polimerlerin adjuvan sistemlerinde immunostimülatör etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the immunostimulatory effect of biocompatible polymers i̇n adjuvant systems
  1. Tez No: 878665
  2. Yazar: HÜLYA SERAP MOĞUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALTAY SAVALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Hayvanlarda infeksiyöz hastalıklar sadece sürüleri değil halk sağlığını da etkilemektedir. Halk sağlığının korunmasının en önemli yolu aşılamadır. Aşıların kuvvetli ve uzun süreli bağışıklık sağlayabilen, güvenilir, biyolojik kararlılığa sahip olması gerekmektedir. Günümüzde kullanılan adjuvanlar bazı hastalıklarda immün sistemi uyarmada yetersiz kalmaktadır. Bu sebeple, salgın hastalıklara karşı güvenli ve koruyucu bir aşının geliştirilmesi büyük önem taşımaktadır. HSM 9.11 yağ bazlı adjuvanın hücresel immün yanıtlarını güçlendirmek ve uzun süre koruyuculuk sağlamak amacıyla ürünün içerisine polimer eklenmesiyle yeni yağ bazlı adjuvan sistemlerinin oluşturulmasını içermektedir. Ayrıca elde edilecek adjuvan sistemlerinin in vitro çalışmalar ile immün sistem üzerindeki yanıtlarının incelenmesi amaçlanmaktadır. Böylece, etkinliği kanıtlanmış formülasyonlar ile, güçlendirilmiş etki ve güvenliğe sahip yeni adjuvan sistemlerinin yerli olarak üretimi sağlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Planlanan proje kapsamında, immün yanıtı indükleyebilecek şekilde seçilen polimerlerin HSM 9.11 ürününe katılmasıyla yeni bir adjuvan sistemi oluşturulacaktır. Bu kapsamda stabilite testlerini başarıyla tamamlayan formülasyonların ileri testleri gerçekleştirilecektir. Kullanılacak olan polimerlerin tek başına ve sistem içindeki immünomodülatör etkisi in vitro olarak incelenecektir. Bulgular: Adjuvan sistemleri içerisine eklenecek polimerler miktarı hücre canlılığı testi ile belirlenmiştir. Aktif doz adjuvan sistemleri içerisine stabiliteyi bozmayacak şekilde eklenmiştir. Adjuvan sistemlerinin immünomodülatör etkisi hücre kültürü ile belirlenmiştir. Sonuç: Polimer eklenerek oluşturulan adjuvan sistemi, geliştirilmiş etki ve güvenliğe sahiptir. Yeni adjuvan sistemi immün yanıtı arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Infectious diseases in animals not only affect herds but also public health. The most important way to protect public health is through vaccination. Vaccines must provide strong and long-lasting immunity, be reliable, and biologically stable. Currently used adjuvants are inadequate in stimulating the immune system against some diseases. Therefore, the development of a safe and protective vaccine against epidemic diseases is of great importance. HSM 9.11 involves the creation of new oil-based adjuvant systems by adding polymers to the product to enhance cellular immune responses and provide long-lasting protection. Additionally, the aim is to investigate the responses of the immune system to the obtained adjuvant systems through in vitro studies. Thus, domestic production of new adjuvant systems with proven efficacy and enhanced efficacy and safety has been ensured. Materials and Methods: New adjuvant system will be created by incorporating polymers selected to induce immune responses into the HSM 9.11 product. Formulations that successfully pass stability tests will undergo further testing. The immunomodulatory effects of the polymers used alone and within the system will be examined. Results: The amount of polymers to be added to the adjuvant systems was determined through cell viability tests. The active dose of adjuvant systems was added without compromising stability. The immunomodulatory effect of the adjuvant systems was determined through cell culture. Conclusion: The adjuvant system created by incorporating polymers has demonstrated improved efficacy and safety. The new adjuvant system has enhanced immune responses.