Ezine (Çanakkale) ofiyolit ve metamorfitlerinin petrolojisi
Petrology of the Ezine (Çanakkale) ophiolite and metamorphics
- Tez No: 83154
- Danışmanlar: PROF. DR. MEFAİL YENİYOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZET Ezine (Çanakkale) Ofiyolit ve Metamorfitlerinin Petrolojisi İnceleme alanı, Biga Yarımadasının kuzeybatısında yer almaktadır. Temelde metasedimanter bir istifin kayaçlan olan, mikaşist, fîllat, kalkşist, mermer, kuvarsit, metabazit ve amfibolitler bulunmaktaadır. Çamlıca metamorfitleri adı altında incelenen bu birim, genellikle mikaşist türlerini içermektedir. Çamlıca metamorfitlerinde kuzeydoğu-güneybatı gidişli yapısal unsurlarla, metamorfik fasiyesler paralellik göstermektedir. Genellikle yeşilşist fasiyesinde metamorfîzmaya uğrayan kayaçlarda metamorfizma, amfibolit fasiyesine dek yükselmiştir. Çamlıca metamorfitleri tedrici olarak Bozoba mermerlerine geçmektedir. Mermerlerin alt seviyeleri fosilsiz olup üst seviyelerinde, Fusulin fosilleri bulunmaktadır. Bozoba mermerleri platform tipi otokton karbonatlardır. Mermerlerin üzerinde Çamoba metaflişi yer almaktadır. Metafliş, tabanda metaçakıltaşı ile başlamakta, istifin üstene doğru metakumtaşı, metasilt, metakil ve metabazitlere geçiş göstermektedir. Metafliş ile uyumlu olarak inceleme alamnda yer alan Çamoba taban amfibolitleri, taban metamorfizması geçirmişlerdir. Ezine Ofiyoliti dar bir zon halinde metamorfitleri üzerler. Harzburjit, dunit, piroksenit kayaçlan ileri derecede serpantinleşmişlerdir. Ofiyolit istifinin tektonize harzburjit kesimi dışında istifin diğer kayaçlanna rastlanılmaz. Yumrudağ volkanitleri genellikle andezit, andezitik tüf ve dasit bileşimli olup killeşmişlerdir. Pınarbaşı kireçtaşlan bol fosil kavkılı tutturulmamış karbonat kum ve marndan oluşmaktadır. Taştepe bazaltları sütunsal, vesiküler dokulu alkali bazaltlardır. Çanakalan kumtaşlan, sığ bir göl ortamın ürünü olan kayaçlan içermektedir. Alüvyon güncel oluşuklar halinde ova ve derelerde yer alır. XII
Özet (Çeviri)
SUMMARY Petrology of the Ezine (Çanakkale) Ophiolite and Metamorphics The study area is located to the northwest of the Biga Peninsula. At the base, there are micaschist, phyllite, marble, quartzite, metabazite and amphibolite of a metasedimantary sequence. This unit called the Çamlıca Metamorphics includes various micaschist types. In the Çamlıca metamorphics, northeast-southwest trending structural features show paralellisin with metamorphic facies. In the rocks showing metamorphism of greenschist facies, the metamorphic grade goes up to amphibolite facies. The Çamlıca Metamorphics grade into, the Bozoba marbles. The marbles which do not contain fossils at their lower levels include Fusuline in their upper levels. The Bozoba marbles are outhocthonous platform carbonates. The Çamoba metaflysch overlies the marbles. The metaflysch begin with metapebblestone at the base, and grades into metasandstone, metasilt, metaclay and metabazite. The Çamoba amphibolites which is conformable with the metaflysch underwent sole metamorphism. The Ezine Ophiolites occur as a narrow zone on the metamomorphics. Harzburgite, dunite, pyroxenite were serpentinized to a high degree. Ophiolites sequence has only the tectonized harzburgite. The Yumrudağ volcanites have a composition of andesite, andesitic tuff and dasite, and is altered to clay. The Pınarbaşı limestones comprise fossiliferous unconsolidated carbonate sand and marn. The Taştepe basalts are columnar vesicular textured alkaline basalts. The Çanakalan sandstones include shallow lacustrine sediments. Alluvium occurs as contemporenous sediments creek riverbed and the flat terrain. xm