Domaniç (Kütahya) neojen havzasının sedimentolojisi ve kömür potansiyeli
Sedimentology and coal potential of the Domaniç (Kütahya) neogene basin
  1. Tez No: 83156
  2. Yazar: YAKUP ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. ERDAL KEREY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
ÖZET DOMANİÇ (KÜTAHYA) NEOJEN HAVZASININ SEDIMENTOLOJISI VE KÖMÜR POTANSİYELİ Bu çalışma İstanbul Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı, Genel Jeoloji Programı altında doktora tezi olarak hazırlanmıştır. Domaniç Neojen havzası Batı Anadolu horst-graben sisteminin kuzeydoğusunda Tunçbilek-Domaniç (Kütahya) çevresinde yeralmaktadır. Havza Erken Miyosen'de başlayan açılma tektoniği rejimi altında gelişmiş kuzeydoğu-güneybatı uzanımlı grabendir. Havzayı sınırlayan faylar ve havza içi faylanma havzanın çökel dolgusunu ve fasiyes dağılımını kontrol etmiştir. Domaniç Neojen havzasımn temelini Paleozoyik şist, Mesezoyik ofiyolitik kayaçlar ve Alt Tersiyer granitoidleri oluşturmaktadır. 1000 m. 'yi aşan Miyosen-Pliyosen yaşlı havza dolgusu akarsu rejimiyle oluşmuş Beke formasyonu ile başlamaktadır. Beke formasyonu yukarıya doğru tane boyu incelen dönemler şeklinde devam eden çakıltaşı, kumtaşı, çamurtaşı ve ince kömür damarlarından oluşmaktadır. Beke formasyonu kömür içerikli gölsel karekterdeki Tunçbilek formasyonu tarafından uyumlu olarak örtülmektedir. Tunçbilek formasyonu Demirbilek üyesi içerisinde gelişen ekonomik kömürler, göl kıyısı boyunca gelişen sazlık-açık bataklık ve kısmen karasal bataklık ortamında gelişmiştir. Kömürün oluşmaya başlamasıyla birlikte havzada etkin bir tektonizmanın varlığı, gölsel alamn genişlemesi ve havzanın doğu kenarında gelişen Tatarlar üyesi yelpaze deltası kaba kırıntılı çökellerden ve havzamn batı yakasında ki Gürağaç üyesi deltayik çökellerinden anlaşılmaktadır. Havzanın kuzey ve güney yakasında ise Tunçbilek formasyonu Yeldeğirmeni üyesi gölsel kireçtaşlanyla temsil edilmektedir. Gölsel sistem üste doğru devam ederek proklastik kayaçlar ve kireçtaşlanndan oluşan göl-kısmen akarsu kökenli Beşiktepe formasyonu, geçişli olarak Tunçbilek formasyonu'nu üzerlemektedir. Beşiktepe formasyonu Pliyosen yaşlı Karaköy volkanikleri tarafından üzerlenmektedir. Karaköy volkanikleri havzamn doğu kenarı boyunca havzaya yayılarak, Beşiktepe formasyonu içerisinde kamalanmaktadır. Karaköy volkaniklerini üzerleyen akarsu kökenli Çokköy formasyonu Domaniç çevresinde geniş yayılımı olan Emet formasyonu' nun göl-kısmen akarsu kökenli çökelleri ile giriktir. Çakıltaşı-kumtaşı ara seviyeli marn ve killi kireçtaşından oluşan Emet formasyonu havzanın son çökel dolgusu olup, Pliyosen sonuna kadar devam eder. XV
Özet (Çeviri)
SUMMARY SEDIMENTOLOGY AND COAL-POTANTİAL OF THE DOMANİÇ (KÜTAHYA) NEOGENE BASİN This study was prepared as a doctorate thesis in General Geology program, Geological Engineering Department, Graduate School, Istanbul University. The Domaniç Neogene basin is situated between Tunçbilek and Domaniç (Kütahya) in the northeastern part of a horst-graben system in western Turkey. This basin formed under extensional tectonic regime, beginning in Early Miocene and is a northeast-southwest trending graben. The basin-bounding faults and intrabasinal faults control the sediment fill and the facies distribution. Paleozoic schist, Mesozoik ophiolitic rocks and Lower Tertiary granitoids underly the Domaniç Neogene basin. The Miocene-Pliocene basin fill of more than 1000 m. thickness begins with fluvial regime developed on the Beke formation. The Beke Formation consist of fining upward sequence conglomerate, sandstone, mudstone, and thin coal seams. The Beke formation is overlain by the coal-bearing lacustrine Tunçbilek formation. Economic coals in Demirbilek member of the Tunçbilek formation were deposited within reed moor, open moor and partly terrestrial moor environments of the lacustrine shoreline. The occurrence of the tectonism has been determined by widening of the lacustrine basin, the presence of fan deltaic coarse elastics of the Tatarlar member in the eastern margin of the basin and the deltaic sediments of Gürağaç member in the western margin of the basin. The Tunçbilek formation is represented by lacustrine sediments of the Yeldeğirmeni member in the north and south margin of the basin. The lacustrine-partly fluvial Beşiktepe formation which consists of pyroclastics and limestone overlies the Tunçbilek formation. The Beşiktepe formation is overlain by the Pliocene Karaköy volcanics. The Karaköy volcanics occurs in the eastern margin of the basin and grades into the Beşiktepe formation. The Çokköy formation which overlies the Karaköy volcanics has an interlayering relationship with lacustrine-partly fluvial sediments of the Emet formation which is exposed near Domaniç area. The marl, clayey limestone interlayered pebblestone-sandstone sequence of the Emet formation constitutes the youngest basin fill sediments and has Pliocene age. XVI