Real-time object detection using deep learning and computer vision
Derin öğrenme ve bilgisayarlı görü ile gerçek zamanlı nesne algılama
  1. Tez No: 831595
  2. Yazar: YASHAR AZADVATAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tezde, nesne algılama için MelNet adlı yeni bir derin öğrenme modeli önerilmiştir. MelNet, nesne tespiti için KITTI veri kümesi üzerinde eğitilmiştir. 300 eğitim döneminin ardından MelNet, 0,732'lik bir mAP (ortalama ortalama kesinlik) değerine ulaştı. Ayrıca YOLOv5, YOLOv8-n, YOLOv8-s, EfficientDet ve Faster- RCNN-MobileNet v3 olmak üzere beş farklı model KITTI veri seti üzerinde eğitilmiş ve nesne tespiti için MelNet ile karşılaştırılmıştır. 0.850 olan en iyi mAP değeri YOLOv8-s tarafından elde edilir. Sonuçlar, bazı durumlarda transfer öğrenimini kullanmanın daha iyi bir seçim olabileceğini göstermektedir. Gerçek şu ki, ana veri kümeleri (örn. ImageNet, COCO ve Pascal VOC) üzerinde eğitilmiş ve bu nedenle daha iyi sonuçlara sahip olan önceden eğitilmiş modellerdir. Diğer bir sonuç ise, belirli bir senaryo için yeni bir model tasarlamak ve bunu belirli bir veri kümesi üzerinde eğitmek de kabul edilebilir. Bu çalışma, MelNet'i yalnızca KITTI veri kümesi üzerinde eğitmenin, 150 çağdan sonra EfficientDet'ten daha iyi performans gösterdiğini göstermektedir. MelNet'i eğittikten sonra, sonuçlar önceden eğitilmiş başka bir modele yakındır.
Özet (Çeviri)
In this study, a novel deep learning model for object detection, named MelNet, was introduced. MelNet underwent training utilizing the KITTI dataset for object detection. Following 300 training epochs, MelNet attained an mAP (mean average precision) score of 0.732. Additionally, five alternative models—YOLOv5, YOLOv8-n, YOLOv8-s, EfficientDet, and Faster-RCNN-MobileNet v3—were trained on the KITTI dataset and juxtaposed with MelNet for object detection. The most favorable mAP score of 0.850 was achieved by YOLOv8-s. The outcomes underscore the efficacy of employing transfer learning in certain instances. Notably, preexisting models trained on prominent datasets (e.g., ImageNet, COCO, and Pascal VOC) yield superior results. Another finding underscores the viability of creating a new model tailored to a specific scenario and training it on a specific dataset. This investigation demonstrates that training MelNet exclusively on the KITTI dataset also surpasses EfficientDet after 150 epochs. Consequently, post-training, MelNet's performance closely aligns with that of other pre-trained models.