Real-time intelligent strawberry harvesting and quality determination system using computer vision and deep learning
Bilgisayarla görme ve derin öğrenmeyi kullanan gerçek zamanlı akıllı çilek hasadı ve kalite belirleme sistemi
- Tez No: 820205
- Danışmanlar: Prof. Dr. ZEKERİYA TÜFEKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Çilekler, göreceli olarak uzun bir hasat dönemine sahiptir ve bu da çilek olgunluğunun çeşitli aşamalarını belirleyen akıllı hasat sistemlerine olan ihtiyacı ortaya çıkarır. Bu sistemler, yorgunluğu hafifletmek ve bu görevle ilişkili maliyetleri azaltmak için potansiyel çözümler sunar. Gerçek zamanlı çilek tespiti üzerine yapılan araştırmalar hala birkaç boşluğu ele almak zorundadır. Bu boşluklar, dengesiz etiket dağılımını yönetmek, veri artırma tekniklerini keşfetmek, ön işleme ve eğitim parametrelerini optimize etmek ve fine-tuning gibi ileri konuları araştırmak gibi konuları içerir. Bu araştırma, doğru ve verimli bir gerçek zamanlı çilek tespit modeli geliştirmeye odaklanmaktadır. Temel amaç, tarımsal bahçelerde çilekleri yerlerini belirlemek ve aşırı olgunlaşmış ve çürümekte olan meyveleri tespit ederek kalitelerini değerlendirmektir. Bu amaçla, çeşitli çilek olgunluk seviyelerine ait 5000 RGB görüntüye sahip çeşitli bir Yüksek Kaliteli Etiketli Çilek Veri Seti (HQASD) toplandı. Farklı tipte veri artırma teknikleri uygulandı ve bu bağlamda en ileri ve yeni yaklaşım olarak Overrepresented bir sınıftan Underrepresented bir sınıfın görüntülerini oluşturmak için Cycle-Consistent Generative Adversarial Network (CycleGAN) kullanıldı. En son gerçek zamanlı nesne tespit modeli olan You Look Only Once (YOLOv7), gerçek ve sentetik olarak üretilen verilerle eğitildi. Modelin genel performansını etkileyen tüm yönleri incelemek için derin deneyler ve çeşitli senaryolar gerçekleştirildi. Modelin performansını optimize etmek için hiper-ayarlamalar yapıldı. On sınıfı tanımlamak için elde edilen en iyi modeller, 0.5 IoU eşiği üzerinde 98.7% Ortalama Hassasiyet Puanı (mAP) elde etti ve üç sınıfı tanımlamak için en iyi model aynı eşikte tüm tipler için %96.51 mAP puanı aldı, sentetik görüntülerle eğitilen model ise tüm sınıflar için %98.4 mAP performansı göstererek CycleGAN ile birlikte fine-tuning tekniklerinin etkinliğini gösterdi. Ayrıca, çilek olgunluk spektrumunun kapsamlı bir temsilini sağlayan HQASD oluşturmayı başaran bir araştırma gerçekleştirildi, bu da onu bilgisayarlı görme görevleri için uygun kılmaktadır
Özet (Çeviri)
Strawberries have a comparatively extended harvesting period, which poses the need for intelligent harvesting systems that identify various stages of strawberry ripeness to alleviate fatigue and reduce the costs associated with this task. These systems offer potential solutions to enhance productivity while minimizing labor requirements. Research in real-time strawberry detection still has several gaps to address. These gaps include managing imbalance label distribution, exploring data augmentation techniques, optimizing preprocessing and training parameters, and investigating advanced topics such as fine-tuning. This research focuses on developing an accurate and efficient real-time strawberry detection model. The main objective is to locate and identify strawberries in agricultural orchards and assess their quality by detecting overripe and decaying fruits. For this purpose, a diverse High-Quality Annotated Strawberry Dataset(HQASD) was collected with 5000 RGB images belonging to ten strawberry maturity levels. Different types of data augmentation techniques were applied, and the most advanced and novel approach used in this context was the Cycle-Consistent Generative Adversarial Network (CycleGAN) for generating images of an underrepresented class from an overrepresented one. The latest real-time object detection model, You Look Only Once (YOLOv7), is trained on real and synthetically generated data. Deep experiments and various scenarios were conducted to investigate all the aspects that impact the model's overall performance. Hyper-tuning is performed on the model's parameters to optimize its performance. The best-obtained models for identifying ten classes achieved Mean Average Precision (mAP) 98.7% at Intersection over Union (IoU) threshold 0.5, and the best model for identifying three classes scored 96.51% mAP for all types at the same threshold, where the model trained on synthetic images performed 98.4% mAP for all classes which shade the effectiveness of employing CycleGAN along with fine-tuning techniques. In addition, the research succeeded in creating HQASD, which provides a comprehensive representation of the strawberry maturity spectrum, which makes it well-suited for computer vision tasks.