Bazı integral eşitsizliklerin genelleştirilmiş kesirli basamaktan integral operatörler yardımıyla incelenmesi
Examination of some integral inequalities with the help of generalized fractional digit integral operators.
- Tez No: 831596
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET OCAK AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez çalışmasının ilk bölümünde konvekslik kavramı, kesirli analizin tarihçesi ve eşitsizlikler kavramının çalışma alanları verilmiştir. İkinci bölümde, konveks fonksiyonlarla ilgili temel tanım ve özellikler ile farklı türden bazı konveks fonksiyon sınıflarına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, literatürdeki bazı temel eşitsizlikler ve kesirli basamaktan integral operatörleri tanıtılmıştır. Sonraki bölümde ABK-kesirli integral, Katugampola kesirli integral ve Atangana-Baleanu kesirli integral operatörleri kullanılarak ters Minkowski, Hadamard ve Simpson tipli eşitsizlikler elde edilmiştir. Elde edilen bulgular için parametrelerin özel seçimleri ile literatürde var olan sonuçları destekleyen çeşitli sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first part of this thesis, the concept of convexity, the history of fractional analysis and the working areas of the concept of inequalities are given. In the second chapter, basic definitions and properties of convex functions and some different types of convex function classes are given. In the third chapter, some basic inequalities in the literature and fractional digit integral operators are introduced. In the next section, Reverse Minkowski, Hadamard and Simpson type inequalities are obtained by using ABK-fractional integral, Katugampola fractional integral and Atangana-Baleanu fractional integral operators. For the findings obtained, various results supporting the results available in the literature are given with the special selection of the parameters.