Senâyî Dîvânı (İnceleme-metin)
Dîvân of Senâyî (Examination-text)
  1. Tez No: 831609
  2. Yazar: CANEM ÇATAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN KUFACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Osmanlı Dönemi Türk edebiyatının önemli kaynaklarından biri olan dîvânlar, şüphesiz Türk edebiyatı tarihinde önemli bir yeri teşkil eder. Bu dîvânlardan birinin sahibi olan Senâyî'nin gün yüzüne çıkarılıp şiirlerinin tanıtılması bu tezin ana konusunu oluşturmuştur. Kimliğine dair kesin bir bilgi olmasa da şairin âdeta kimliği niteliğindeki bu eserlerden muhtelif bilgiler edinmek mümkündür. Senâyî'nin eserinden hareketle 16.-17. yüzyıl şairlerinden olduğu düşünülebilir. Gerek eserinin dil yönü gerek içindeki bazı ibarelerde yer alan işaretler, bahsi geçen zaman aralığını göstermektedir. Daha çok gazel nazım şeklini benimseyen şairin, diğer nazım şekilleri ile de şiirler kaleme aldığı görülmektedir. Şimdilik bilinen tek eseri olan Dîvân'ı, İstanbul Üniversitesi Kütüphanesinde NEKTY10710 numarada kayıtlıdır. Bu tezde, İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi NEKTY10710 numarada kayıtlı olan Senâyî Dîvânı, transkribe edilerek şekil ve içerik yönünden incelenmiştir. Bunun sonucunda Osmanlı Dönemi Türk edebiyatına yönelik kaynaklarda, hakkında yeteri kadar bilgi bulunmayan Senâyî'nin şahsına yönelik bazı tespitler yapılmıştır. Elde edilen sonuşlar ile Türk kültürüne katkı sağlamaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Without a doubt, dîvâns, which are one of the most important products of Ottoman Period Turkish literature, constitute an important place in the history of Turkish literature. The main subject of this thesis is to unearth Senâyî, the owner of one of these dîvâns, and introduce his poems. Although there is no definite information about his identity, it is possible to obtain various pieces of information from these works, which are almost the identity of the poet. Based on his dîvân, Senâyî can be considered to be a 16th-17th-century poet. Both the language of his dîvân and the signs in some of the phrases in it indicate the aforementioned time interval. It is seen that the poet, who mostly adopted the ghazal verse form, also wrote poems in other verse forms. His Dîvân, which is his only known work for now, is registered in Istanbul University Library under the number NEKTY10710. In this thesis, Senâyî Dîvân, which is registered in Istanbul University Library as NEKTY10710, was transcribed and analyzed in terms of form and content. As a result, some determinations have been made about the person of Senâyî, about whom there is not enough information in the sources of Ottoman Period Turkish literature. With the results obtained, it was attempted to contribute to Turkish culture.