Farklı hasat zamanı ve depolama sıcaklıklarının Ege 25 ve Zeybek 35 ayva çeşitlerinin muhafazasına etkileri
Effects of different harvest maturities and temperatures on storage of Ege 25 ve Zeybek 35 quince varieties
- Tez No: 831610
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma Ege 25 ve Zeybek 35 çeşitlerinin muhafazasında hasat zamanı ve depolama sıcaklıklarının etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. İzmir ili Selçuk ilçesinde tesis edilmiş Ege 25 ve Zeybek 35 ayva çeşitlerine ait meyveler kabuk rengi, suda çözünür kuru madde miktarı ve meyve eti sertliği dikkate alınarak hasat edilmiştir. Her dönemde hasat edilen ayva meyveleri 0±0,5°C ve 2±0,5°C sıcaklık ve %90 oransal nemde 180 gün süre ile muhafaza edilmiştir. Kontrol analizleri ve depolama süresince 45 gün aralıklarla alınan örnekler 7 gün süre ile raf ömründe tutulduktan sonra kalite değişimlerini belirlemek amacıyla bazı ölçüm ve analizler yapılmıştır. Her iki ayva çeşidinde hasat zamanının ilerlemesi ve depolama sürecinin uzaması ile meyve eti sertliğinde saptanan azalışlar önemli olmuştur. Hasat zamanının ve depolama sıcaklığının kabuk rengi üzerine etkisi olgunluk aşaması ile uyumlu olmuştur. Suda çözünür kuru madde (SÇKM) miktarı depolama sürecinde her iki ayva çeşidinde önce artış sonra azalış göstermiştir. Toplam fenol miktarı ve antioksidan aktivitesindeki değişimlerde hasat zamanı ve depolama sıcaklığının etkisi sınırlı olmuştur. Zeybek 35 çeşidinde meyve eti kararması ve çürüklük gelişimi görülmezken Ege 25 çeşidinin depolamanın son döneminde 3. ve 4. hasat meyvelerinde meyve eti kararması belirgin olmuştur. Her iki çeşitte de ilk hasattaki meyvelerde ağırlık kaybı daha fazla olmuştur. Bu nedenle Ege 25 ve Zeybek 35 ayva çeşidinin depolanmasında hasadın 2. dönemde yapılması önerilir. Sonuçlar, optimum dönemde hasat edilen Ege 25 ve Zeybek 35 ayva çeşitlerinin 0°C'de 180 günlük depolamaya ilaveten 7 gün raf ömründe daha başarılı bir şekilde saklanabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of harvest time and storage temperatures on the preservation of Ege 25 and Zeybek 35 varieties. The fruits of the Ege 25 and Zeybek 35 quince varieties, which were established in Selçuk district of Izmir, were harvested by taking into account the peel color, the amount of water-soluble dry matter and the hardness of the fruit flesh. Quince fruits harvested in each period were preserved for 180 days at 0±0.5°C and 2.0±0.5°C temperature and 90% relative humidity. Samples taken at intervals of 45 days during control analyses and storage were kept at shelf life for 7 days, and then some measurements and analyses have been made to determine quality changes. In both quince varieties, the progress of the harvest time and the prolongation of the storage process and the decreases in the hardness of the fruit flesh were important. The effect of harvest time and storage temperature on peel color was consistent with the maturity stage. The total soluble solids content increased and then decreased in both quince varieties during the storage process. The effect of harvest time and storage temperature on changes in total phenol amount and antioxidant activity was limited. While there was no flesh darkening and rot development in Zeybek 35 variety, flesh darkening was evident in the 3rd and 4th harvest fruits of Ege 25 variety in the last period of storage. Weight loss was higher in fruits in the first harvest in both cultivars. For this reason, it is recommended to harvest in the second period for the storage of Ege 25 and Zeybek 35 quince varieties. The results showed that Ege 25 and Zeybek 35 quince cultivars harvested at the optimum period can be stored more successfully with a 7-day shelf life in addition to 180 days of storage at 0°C.