Sağlık çalışanlarının kadın hastalıkları ve doğum ile ilgili cezai sorumluluğu
Criminal liabilities of healthcare professionals in obstetrics and gynecology
- Tez No: 831623
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Sağlık personellerine çok sayıda mevzuatla birçok sorumluluk yüklenmiştir. Sağlık çalışanlarının görevlerini ifası sırasında meydana gelen mevzuatlara aykırılıklar ile istenmeyen sonuçlar, çoğu zaman tıbbi malpraktis olarak değerlendirilmekte ve sağlık çalışanlarının sorumluluklarına sebebiyet vermektedir. Çalışmada kadın hastalıkları ve doğum branşı kapsamında gerçekleştirilen tıbbi işlemlerde ortaya çıkması mümkün, özellikle mesleki bilgi ve beceri eksikliğinden kaynaklanan tıbbi uygulama hataları (malpraktis) konu alınmıştır. Dikkatsizlik ve özen yükümlülüğüne muhalefet temelinde suçun mevzuatta yer alan neticesi öngörülmeyerek meydana getirilmesi taksirle sorumluluğa işaret eder. Buradan yola çıkarak çalışmada da sağlık çalışanlarının görevlerinin ifası nedeniyle taksirle yaralama ve taksirle öldürme suçlarında cezai sorumluluğu incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde tıbbi müdahale kavramı ele alınacak bu başlık altında tıbbın kadın hastalıkları ve doğum branşında gerçekleştirilen tıbbi müdahaleler detaylı olarak aktarılmaya çalışılacaktır. Akabinde malpraktis kavramı incelenecektir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise, sağlık çalışanlarının hukuka uygun tıbbi müdahalede bulunmaması durumunda meydana gelecek taksirden kaynaklı cezai sorumlulukları incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Many responsibilities have been imposed on healthcare professionals by numerous legislations. Violations of the legislations and unintended consequences that occur during the exercising of the duties of healthcare professionals are often considered as medical malpractice and result in the liability of healthcare professionals. In this study, medical malpractice (malpractice) caused by the lack of professional knowledge and skills in all stages of medical interventions in gynecology and obstetrics clinics is the main topic. The committing of a crime on the basis of carelessness and breach of the duty of care, without foreseeing the consequence specified in the legal definition of the crime indicates negligent responsibility. Based on this, the criminal responsibilites of physicians and other healthcare professionals in the crimes of negligent injury and negligent homicide arising from medical intervention were examined in this study. In the first chapter of the study, the notion of medical intervention will be discussed and under this topic, medical interventions performed in the Gynecology and Obstetrics branch of medicine will be tried to be explained in detail. Subsequently, the concept of malpractice will be examined. In the second chapter of the study, the criminal responsibilities of healthcare professionals arising from negligence in the event of them not performing medical intervention that is in accordance with the law will be examined.