Malî durumu bozulan şirketlerin yeniden yapılandırılması ve tasfiyesi
Reorganization and liquidation of financially distress companies
  1. Tez No: 831624
  2. Yazar: ABDULKADİR HAŞHAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET ÖZEKES
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 412
Özet
Küllî icranın en genç konusu olan yeniden yapılandırma yöntemi, ülkemiz açısından henüz oluşum ve gelişim aşamasındadır. Yeryüzündeki diğer hukukî kurumlarla karşılaştırdığımızda, yöntemin, alacak tahsili açısından tüm ülkelerde görece aynı aşamada olduğunu söyleyebiliriz. Burada sadece Amerika Birleşik Devletleri, 19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren sistematik hale getirmeye çalıştığı yeniden yapılandırma yöntemi ile sürece erken başlamıştır. İflâs tasfiyesinin verimsizliğine alternatif çözümler arayışı, birçok gelişmiş veya gelişmekte olan ekonomiyi yeniden yapılandırma yöntemini hukuk sistemine dahil etmeye sevk etmiştir. Bu anlamda Türk Hukukunda, 2000'li yılların başında yaşanan ekonomik kriz, iflâsın ertelenmesi ve konkordato kurumlarının iyileştirilmesi sürecine girilmesine neden olmuştur. İflâs erteleme kurumu, yetersiz düzenleme ve kötü uygulama nedeniyle bugün, şimdilik, tarihe karışmışken, konkordato kurumu ise daha o tarihlerde, bir son dakika değişikliği ile işlemez hale gelmişti. İflâs ertelemenin doğru yönlendirilememiş uygulamasının yarattığı sorunlar neticesinde“yeni bir başlangıç”yapmak isteyen kanun koyucu, 7101 sayılı Kanun ile, Konkordato kurumunu tekrar canlandırmayı hedeflemiştir. Bu ise, yeniden yapılandırma kurumuna olan ilgiyi artırmıştır. Yeniden yapılandırma yöntemi, konkordato gibi tarihî geçmişi olan bir kurumdan bağımsız incelenmesi gereken bir konu olmasına rağmen, iflâsın ertelenmesi ve konkordatonun mirası olan birçok yorum, uygulama, içtihat, yaklaşım ve anlayışla birlikte gündemde yer almaktadır. Bu çalışmada, yeniden yapılandırma yöntemini, herhangi spesifik bir kurumu esas almadan, ancak bu kurumları da görmezden gelmeden bütüncül bir bakış açısıyla incelemeye çalıştık. Birinci bölümde temel bazı kavramlar ve prensipleri ortaya koymaya, ikinci bölümde yeniden yapılandırma ile iflâs tasfiyesi arasındaki ilişkiyi açıklamaya, üçüncü bölümde yeniden yapılandırma yöntemine dahil olan aktörleri ve bunların rollerini sergilemeye ve son olarak da dördüncü bölümde yeniden yapılandırma sürecine genel bir bakış atmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
The reorganization method, which is the youngest subject of the collective procedures, is still in the formation and development stage for our country. When we compare it with other legal institutions in the world, we can say that the method is relatively at the same stage in all countries in terms of debt collection. Here, only the United States of America started the process early with the reorganization method that it tried to systematize since the second half of the 19th century. The search for alternative solutions to the inefficiency of bankruptcy liquidation has led many developed or developing economies to incorporate reorganization methods into their legal system. In this sense, in Turkish Law, the economic crisis in the early 2000s caused the improvement of the bankruptcy postponement and the concordat institutions. While the bankruptcy postponement is now a thing of the past due to inadequate regulation and bad practice, the concordat had become inoperative even at that time, with a last-minute change. The legislator, who wanted to make a“fresh start”as a result of the problems created by the misdirected application of bankruptcy postponement, aimed to revive the institution of Concordat with Law No. 7101. This, in turn, increased the interest in the institution of reorganization. Although the method of reorganization is a subject that needs to be examined independently of an institution with a historical background such as the concordat, it is on the agenda with the postponement of bankruptcy and many interpretations, practices, jurisprudence, approaches and understandings that are the legacy of the concordat. In this study, we tried to examine the reorganization method from a holistic point of view, without relying on any specific institution, but without ignoring these institutions. In the first part, we tried to put forward some basic concepts and principles, in the second part we tried to explain the relationship between reorganization and bankruptcy liquidation, in the third part we tried to show the actors involved in the reorganization method and their roles, and finally in the fourth part, we tried to take an overview of the reorganization process.