Investigation of the value added in the marble sector: Evidence from Afyonkarahisar marble sector
Mermer sektöründe katma değerin araştırılması: Afyonkarahisar mermer sektörü örneği
  1. Tez No: 831629
  2. Yazar: MEHMET DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA KIRKULAK ULUDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maden Mühendisliği ve Madencilik, Economics, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dış Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Ülkelerin refah düzeylerinin artmasında teknolojiye dayalı katma değeri yüksek ürünlerin ihracatı en önemli unsur olarak öne çıkmaktadır. Katma değeri yüksek ürünler, dünya ticaretinde de önemli bir güçtür ve ülkelere uluslararası ticarette önemli bir rekabet gücü sağlamaktadır. Bu çalışma, dört temel bölümden oluşmaktadır. Bu doğrultuda ilk olarak katma değer kavramı ve mermer sektöründe katma değerin önemi incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise dünyada, Türkiye'de ve Afyonkarahisar'da mermer sektörünün tarihsel gelişimi ve ekonomik yapısı detaylı ele alınmıştır. Tezin dördüncü bölümünde ise yapılan anket çalışması ile Afyonkarahisar'da mermer sektöründe katma değerli üretim ve buna ilişkin sorunlar üzerinde durulmuştur. Aynı zamanda sektör sorunlarına yönelik analizler yer almaktadır. Buna ek olarak, Covid-19 pandemi sürecinin mermer sektörüne etkileri incelenmiştir. Anket Afyonkarahisar ili mermer sektöründe üretim ve aynı zamanda ihracat yapan 60 firma üzerinde uygulanmıştır. Yapılan çalışma genel anlamda ortaya koyuyor ki mermer sektöründe katma değerli üretim sorunları ve sektör sorunlarının firmaların büyüklüğüne ve ihracat yapısına göre değişiklik göstermemektedir. Diğer taraftan firmaların uluslararası fuarlara katılımının ihracat üzerinden önemli bir etkisinin olduğunu ortaya koyuyor. Buna ek olarak ise, mermer sektöründeki firmaların pazarlamada benzer sorunlar yaşadığını ve başarılı pazarlama faaliyeti sürdüren firmaların ise pandemiden daha az etkilendiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Exports of high-value-added products based on technology are the most important factors to increase countries' welfare levels. The products with high value-added are also a significant force in world trade and bring countries significant competitiveness in international trade. This study consists of four main parts. In this respect, the first reveals details of the concept of value-added and the importance of value-added in the marble sector. The second part of the study provides the historical development and economic structure of the marble industry in the world, Türkiye and Afyonkarahisar. The third part of the study provides data and methodology. In the fourth part of the thesis, it is attempts to investigate the production of value-added products and problems companies faced in this field in marble sector in Afyonkarahisar. In addition, this section reveals the effects of the Covid-19 pandemic process on the marble industry. The survey was conducted on 60 companies that are both manufacturer and in the marble sector in Afyonkarahisar. The study reveals that value-added production problems and sector problems in the marble sector do not differ according to the size of the companies and their export types. On the other hand, study displays that the companies that participate in international fairs as an exhibitor has a significant impact on their exports values. In addition, the thesis also documents that the companies in the marble sector have same problems in marketing and the companies that carry out successful marketing activities are less affected by the pandemic.