Sosyal medyadaki iletilerin kripto para fiyatları üzerindeki etkisi: Twitter örneği
The impact of social media posts on cryptocurrency prices: The example of Twitter
  1. Tez No: 831638
  2. Yazar: NOOR MOHAMMAD RASHIDI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAY ORÇUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Sosyal medya, günümüzde milyarlarca insanın bağlantı kurduğu ve bilgi alışverişi yaptığı bir platform haline gelmiştir. Sosyal medyanın etkisi, yatırım kararları üzerinde büyük bir güç haline gelmiştir. Kullanıcılar, sosyal medya platformları aracılığıyla finansal bilgilere ve piyasa trendlerine hızlı bir şekilde erişebilirler. Bu bilgiler, yatırımcıların kararlarını etkileyebilir ve farklı varlık sınıflarına yönelmelerine neden olabilir. Özellikle kripto para birimleri, sosyal medya platformlarında büyük bir ilgi görmektedir. Kripto paraların volatilitesi ve hızla değişen piyasa koşulları, yatırımcıların sosyal medyada paylaşılan bilgilere dayanarak yatırım kararları vermelerine yol açmaktadır. Kripto para projeleri ve tokenlar hakkında yapılan olumlu veya olumsuz yorumlar, bir kripto paranın değerini büyük ölçüde etkileyebilir. Sosyal medya platformları, herkesin fikirlerini ve deneyimlerini paylaşabileceği bir ortam sağladığı için, bireylerin daha önce erişemedikleri bir bilgi havuzuna erişimini kolaylaştırır. Bu da, bireylerin kripto para birimlerine yatırım yapma ve portföylerini çeşitlendirme eğilimini artırabilir. Bu araştırma, Twitter'daki yorumlar ve paylaşımlar ile Bitcoin, Ethereum ve Dogecoin fiyatları arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Tweetlerin duygu değerleri ve kripto para fiyatları karşılaştırılmıştır. Bu araştırma, Twitter'da BTC, ETH ve DOGE kripto para birimleri hakkında yapılan paylaşımları analiz ederek, Twitter topluluğunun duygu ve görüşlerinin bu kripto para birimlerinin fiyatlarını tahmin etmede kullanılıp kullanılamayacağını sorgulamaktadır. Araştırma sonuçlarına göre, Bitcoin fiyatları ile Twitter yorumları arasında nedensellik ilişkisi bulgulanmıştır. Bitcoin fiyatındaki volatilite Twitter topluluğunun bu coine karşı duyarlılık gösterip yorum yapmalarına sebep olmaktadır. Ancak, Ethereum ve Dogecoin fiyatları ile Twitter yorumları arasında bir nedensellik ilişkisi bulgulanamamıştır. Bu sonuçlar, Bitcoin fiyatlarının tahmin edilmesinde sosyal medya yorumlarının etkili bir araç olduğunu gösterirken, Ethereum ve Dogecoin fiyatlarının temel belirleyicilerinin Twitter yorumlarından farklı faktörlere dayandığını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Social media has become a platform where billions of people connect and exchange information. The influence of social media has become a significant force in investment decisions. Users can quickly access financial information and market trends through social media platforms. This information can influence investors' decisions and lead them to different asset classes. Particularly, cryptocurrencies have gained significant attention on social media platforms. The volatility of cryptocurrencies and rapidly changing market conditions lead investors to make investment decisions based on information shared on social media. Positive or negative comments about crypto projects and tokens can greatly affect the value of a cryptocurrency. Social media platforms provide an environment where everyone can share their ideas and experiences, facilitating individuals' access to a pool of information they couldn't previously reach. This can increase individuals' tendency to invest in cryptocurrencies and diversify their portfolios. This research examines the relationship between comments and posts on Twitter and the prices of Bitcoin, Ethereum, and Dogecoin. The sentiment values of tweets are compared to cryptocurrency prices. This research questions whether the sentiment and opinions of the Twitter community regarding BTC, ETH, and DOGE cryptocurrencies can be used to predict their prices. According to the research results, a causal relationship between Bitcoin prices and Twitter comments has been found. The volatility in Bitcoin prices prompts the Twitter community to show sensitivity and make comments about this coin. However, no causal relationship has been found between Ethereum and Dogecoin prices and Twitter comments. These findings indicate that social media comments are an effective tool in predicting Bitcoin prices, while the fundamental determinants of Ethereum and Dogecoin prices are believed to be based on different factors than Twitter comments.