Küreselleşen dünyada medyadaki dini-milli göstergelerin imaj oluşturmadaki rolü: 15 Temmuz darbe girişimi örnek olayı
The role of religious-national indicators in image making in the globalizing world: The case of 15 July coup attempt
- Tez No: 505624
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TOPBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Yaşadığımız toplumsal yapı içerisinde ekonomik, siyasal ve kültürel birçok alanda yapılan değerlendirmeleri açıklamada anahtar bir kelime konumunda olan küreselleşme toplum tarafından kabul görmüş ortak değerlerin yerel sınırların dışına çıkarak dünya çapında bir yaygınlık kazanmasında önemli rol oynamıştır. Küreselleşme kavramının siyasal, ekonomik, kültürel ve teknolojik bağlamda alt dalları bulunmaktadır. Gelişen teknolojik yapı ve değişen dünya düzeni kapsamında küreselleşmenin teknolojik boyutu önem kazanan bir ifade olmuştur. Teknolojinin küreselleşmesi sonucunda insanlar medyanın sunmuş olduğu içerikleri direkt olarak kabul etmenin dışında içerik üreten bir konuma gelmiştir. Özellikle Web 1.0 teknolojisinden Web 2.0 teknolojisine geçiş sürecinden sonra insanlar medyadaki içerikleri üretme noktasında önemli bir konuma gelmiştir. Medyanın gelişim sürecini hızlı bir şekilde devam ettirmesi ve buna bağlı olarak erişilebilirlik düzeyinin artması insanların medyada yer alan içeriklerden daha fazla etkilenmesine neden olmuştur. Medyanın insanları etkileme sürecinde görsel iletiler de önem kazanmıştır. Bu önem kurum ve kuruluşların görsel iletileri nasıl bir yapı içerisinde kurguladıkları ve bu iletilerin nasıl sembolik anlamlar yansıttığı sorusundan ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda yapılan bu çalışmada teorik olarak küreselleşme ve medya kavramları ele alınırken 15 Temmuzda medyada yer alan görsellerin milli-dini bağlamda göstergebilimsel analizi yapılmıştır. Bu analizler ise Türkiye'de en çok indirilen beş gazete (Habertürk, Hürriyet, Milliyet, Yeni Şafak, Posta) aplikasyonu üzerinden yapılmıştır. Bu gazetelerde yer alan 15 Temmuz direnişi ve sonrasında tutulan nöbetleri konu alan görsellerde kullanılan milli-dini unsurlar ele alınarak bu görsellere yüklenen sembolik anlamlar analiz edilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Globalization, which is a key word in explaining economic, political and cultural assessments in the social structure we live in, has played an important role in gaining widespread worldwide acceptance of common values accepted by society. The concept of globalization has sub-branches in political, economic, cultural and technological context. The technological dimension of globalization within the context of developing technological structure and changing world order has become an expression that gained importance. As a result of the globalization of technology, people have become a producer of content besides directly accepting content that the media has presented. Especially after the transition from Web 1.0 technology to Web 2.0 technology, people have come to the forefront of producing content on the media. The rapid progress of the media's development process and the resulting increase in accessibility has led people to be more influenced by the media content. Visual communication has also gained importance in the process of media influencing people. This importance emerged from the question of how institutions and organizations are organizing visual communication into a structure and how these messages reflect symbolic meanings. In this study, the concept of globalization and media was discussed theoretically, and on July 15, a semiotic analysis of the images in the media was conducted in the national-religious context. This analysis is the most downloaded five newspapers in Turkey (Habertürk, Hürriyet, Milliyet, Yeni Şafak, Posta) were made on the application. The national and religious elements used in the 15 July resistance and aftershoots in these newspapers will be examined and the symbolic meanings loaded on these views will be tried to be analyzed.