Sınıf öğretmenlerinin öğretimsel liderlik rollerini yerine getirme düzeyleri ile akademik iyimserlik düzeylerinin incelenmesi
Examination of classroom teachers' levels their instructional leadership and academic optimism level
  1. Tez No: 831651
  2. Yazar: BÜNYAMİN EFE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Araştırma, Erzincan İlinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ilkokullarda görev yapan sınıf öğretmenlerinin öğretimsel liderlik ve akademik iyimserlik düzeylerinin belirlemek ve bu iki değişken arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden korelasyonel (ilişkisel) tarama modeli kullanılmıştır. Ayrıca araştırmada ilkokulda görev yapan sınıf öğretmenlerinin düşüncelerine göre öğretimsel liderlik ve akademik iyimserlik rollerinin cinsiyet, medeni durum, öğretmenlik yılı, kıdem, sınıf durumu, öğrenim düzeyi ve okulun bulunduğu yerleşim yeri değişkenleri açısından farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Araştırmada verileri toplamak amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”,“Sınıf Öğretmenlerinin Öğretimsel Liderlik Davranışlarını Belirleme Anketi”ve“Akademik İyimserlik Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin istatiksel çözümlemeleri için; frekans, yüzde dağılımı, aritmetik ortalama, standart sapma, çarpıklık basıklık durumu, t testi, Anova testi, Pearson korelasyon ve Çoklu Regresyon analizi kullanılmıştır. Yapılan analizler neticesinde sınıf öğretmenlerinin öğretimsel liderlik ve akademik iyimserlik düzeylerinin iyi ve yüksek düzeyde olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Ayrıca katılımcıların bazı demografik verilerine göre farklılaşmalar incelenmiş ve çeşitli sonuçlara ulaşılmıştır. Yapılan korelasyon (Pearson Corelasyon) analizi sonucunda sınıf öğretmenlerinin öğretimsel liderlikleri ile akademik iyimserlikleri arasında pozitif yönde, orta düzeyde ve anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to determine the instructional leadership and academic optimism levels of classroom teachers working in official primary schools affiliated to the Ministry of National Education in the province of Erzincan and to reveal the relationship between these two variables. Correlational survey model, one of the quantitative research methods, was used in the research. In addition, it was examined whether the instructional leadership and academic optimism roles differ in terms of gender, marital status, teaching year, seniority, class status, education level and the place of residence of the school according to the thoughts of the primary school teachers.“Personal Information Form”,“Classroom Teachers' Instructional Leadership Behaviors Determination Questionnaire”and“Academic Optimism Scale”were used to collect data in the research. For statistical analysis of data; frequency, percentage distribution, arithmetic mean, standard deviation, skewness, kurtosis, t test, Anova test, Pearson correlation and Multiple Regression analysis were used. As a result of the analysis, it was found that the instructional leadership and academic optimism levels of the classroom teachers were good and high. In addition, differences were examined according to some demographic data of the participants and various results were obtained. As a result of the correlation (Pearson Correlation) analysis, it was concluded that there is a positive, moderate and significant relationship between the instructional leadership of the classroom teachers and their academic optimism.