Total tiroidektomi cerrahisi yapılacak hastalarda yüzeyel servikal blok ve lazer akupunkturun postoperatif analjezik etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the postoperative analgesic effectiveness of superficial cervical block and laser acupuncture in patients subject to total thyroidectomy surgery
- Tez No: 831662
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH BAŞKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş ve Amaç: Tiroid cerrahisi endokrin cerrahisi içinde önde gelen cerrahilerdendir ve hafif ve orta şiddette kesi ağrısına sebep olabilmektedir. Tiroidektomi operasyonları günübirlik cerrahi olarak uygulanabilir ancak analjezik ve antiemetik kullanımına rağmen postoperatif ağrı, bulantı ve kusma problemleri nedeniyle yatış süresi uzayabilir. Bu çalışmanın amacı tiroidektomilerde lazer akupunktur ve bilateral yüzeyel servikal bloğun; intraoperatif ve postoperatif ağrı, postoperatif bulantı, kusma ve boğaz ağrısını önlemedeki etkisini değerlendirmek ve birbirlerine üstünlüğü olup olmadığını karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: T.C. Sağlık Bakanlığı Ankara Şehir Hastanesi Etik Kurul onayı alındıktan sonra elektif şartlarda, genel anestezi altında, tiroidektomi cerrahisi geçirecek, ASA1 ve 2 olan 90 hasta çalışmaya dâhil edildi. Çalışma tek merkezli, kontrollü, prospektif ve gözlemsel bir çalışmadır. Bilateral yüzeyel servikal blok yapılan 30 hasta Grup B olarak, lazer akupunktur uygulanan 30 hasta Grup A olarak ve blok ya da akupunktur uygulanmayan 30 hasta da kontrol grubu; Grup K olarak isimlendirildi ve çalışmaya dâhil edildi. Entübasyon aşamasından sonra hastaların kan basınçları, kalp tepe atımları, oksijen satürasyonları, Bispektral İndeks (BİS) değerleri, postoperatif ağrı için Vizüel Ağrı Skorları (VAS) ve bulantı kusma başta olmak üzere diğer istenmeyen durumlar kayıt altına alındı. Bulgular: Çalışmaya dâhil edilen 90 hastanın tamamının verileri toplanmış ve değerlendirmeye alınmıştır. Gruplar arasında; cinsiyet, boy, kilo ve vücut kitle indeksi (VKİ) değerleri yönünden istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı (p> 0,05) bulunurken, yaş ve The American Society of Anesthesiologists (ASA) değerleri yönünden Grup A hastaların daha genç ve ASA I olma oranlarının daha yüksek olduğu görülmüştür. Ek hastalık olması durumları yönünden istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı (p>0,05) bulunmuştur. Operasyon süresi ve vaka süresince tüketilen taze gaz miktarı yönünden istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı (p>0,05), vaka süresince tüketilen remifentanil miktarı yönünden Grup K ile Grup B hastalar arasında fark oluğu, Grup K hastalarda tüketilen miktarın daha yüksek olduğu bulunmuştur SAB, DAB, OAB, KAH, SpO2, BİS değerleri yönünden istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı bulunmuştur. Gruplar arası karşılaştırmalarda; 0. ve 1. saat VAS değerleri yönünden gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı (p>0,05) bulunurken, 6., 12. Ve 24. saat VAS değerleri yönünden gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu bulunmuştur. İleri incelemede, 6., 12. Ve 24. saatlerdeki farklılıkların Grup B'den kaynaklandığı; Grup A ve Grup K'daki skorların benzer, Grup B'deki skorların ise istatistiksel olarak anlamlı olarak düşük olduğu (sırasıyla p=0,001, p=0.000, p=0.028) bulunmuştur. Hiçbir zaman diliminde ortalama VAS 4'ün üzerinde bulunmamıştır . Gruplar arası karşılaştırmalarda; 0. Ve 24. saatlerde PCA bolus uygulanması yönünden gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı (p>0,05) bulunmuştur. 1., 6. ve 12. saatlerde ise istatistiksel anlamlı farklılık bulunmuş (sırasıyla p=0,019, p=0.024, p=0,038) olup, bu farklılığın Grup B'den kaynaklandığı ve bu hastaların ortalama PCA bolus uygulamalarının daha az olduğu gözlemlenmiştir. Gruplar arası karşılaştırmalarda; 0., 1., 6. ve 24. saatlerde boğaz ağrısı değerleri yönünden gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı (p>0,05) bulunurken, 12. saatte gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu (p=0,001); Grup B'deki hastalarda boğaz ağrısı olma oranlarının diğer gruplara göre daha düşük olduğu bulunmuştur. Gruplar arası karşılaştırmalarda; tüm eş zamanlı POBK değerleri yönünden gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı (p>0,05) bulunmuştur. Sonuç: Tiroidektomi sonrası akut ağrının ve POBK'nın önlenmesi önemlidir. Genel anestezi altında elektif tiroidektektomi yapılan hastalara, bilateral 7 mL bupivakain verilerek YSPB uygulamasıyla; intraoperatif opioid tüketimi azaltılıp, etkin bir postoperatif ağrı kontrolü sağlanabilir. Postoperatif analjezide YSPB uygulaması kadar etkin olmamakla birlikte intraoperatif opioid tüketiminde azalma sağlamak amacıyla LI 4, PC 6 ve LI 18 noktalarına lazer akupunktur uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Thyroid surgery is one of the leading surgeries of endocrine system surgery and may cause mild or moderate incisional pain. Thyroidectomy can be accepted as an outpatient surgery but days of stay in hospital may be longer due to postoperative nausea and vomitting despite the use of analgesics and anti-emetics. The aim of this study is to evaluate the effects of laser acupuncture and bilateral superficial cervical block on prevention of intraoperative and postoperative pain, postoperative nausea and vomitting and throat pain and also to compare them in superiority. Materials and Methods: After getting T.C. Ministry of Health Ankara City Hospital Ethical Committee approval ninty patients scheduled for elective thyroidectomy surgery were included in the study. This is a prospective, one centered, controlled and observational study. The patients were divided into 3 groups; Group B included 30 patients recieving bilateral superficial cervical block, Group A included 30 patients recieving laser acupuncture and Group C attributed as control group included 30 patients recieving neither block nor acupuncture. After intubation; data of blood pressure, heart rate, pulse oximetry saturation, BIS (Bispectral Index), VAS (Visual Analogue Score) for postoperative pain and nausea and vomitting and other undesirable events were recorded. Results: Recordings of all ninty patients included in the study were collected and evaluated. There was no statistically significant difference between groups according to gender, weight, length and BMI (Body Mass Index) (p>0,05) but in Group A patients were younger and ASA I (American Society of Anesthesiologists) rate was higher. There was no statistically significant difference between groups regarding concomitant diseases (p>0,05). There was no statistically significant difference between groups according to used inhalational anesthetic volume (p>0,05) but remifentanil amount used during the operation was higher in Group C than in Group B. There was no statistically significant difference between groups regarding SAP, DAP, MAP, HR, SpO2 and BIS values. In comparison between the groups; there was no statistically significant difference in VAS measurements at 0th And 1st hours (p>0,05) where as there was a statistically significant difference between groups at 6th, 12th and 24th hours. In advanced evaluation , difference at 6th, 12th and 24th hours resulted from Group B; scores of Group A and Group C were similar, scores of Group B was statisitcally significantly lower (respectively in order p=0,001, p=0.000, p=0.028). VAS values were never higher than 4 at any period of time. In comparison between groups; there was no statistically significant difference in PCA bolus measurements at 0th and 24th hours (p>0,05) where as it was statistically significant at 1st, 6th and 12th hours (in order p= 0,019, p= 0.024, p=0,038); and the difference resulted from Group B and mean PCA bolus measurements of the patients were lower in this group. In comparison between groups; there was no statistically significant difference in throat pain values at 0th, 1st, 6th and 24th hours (p>0,05) but it was significantly different at 12th hour (p = 0,001); in Group B rates of throat pain were lower than other groups. There was no statistically significant difference between groups regarding PONV at any period of time (p>0,05). Conclusion: It is important to prevent acute pain and PONV after thyroidectomy. In patients undergoing elective thyroidectomy under general anesthesia, bilateral superficial cervical blockage by 7 ml bupivacaine can achieve a decrease in intraoperative opioid usage and an effective postoperative pain control. Laser acupuncture at LI 4, PC 6 and SI 18 points may not be as efficient as SCPB but it can be used to reduce intraoperative opioid doses.