Sürdürülebilir enerji bitkileri tarımında bazı çok yıllık buğdaygillerin performansları
Performances of some perennial grasses in sustainable energy crops cultivation
- Tez No: 831680
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN GEREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı; sürdürülebilir enerji bitkileri tarımında Bornova ekolojik şartlarına uygun bitkinin ve hasat zamanının belirlenmesidir. Ege Üniversitesi, Tarla Bitkileri Bölümü'ne ait deneme alanında üç farklı çok yıllık buğdaygili (Pennisetum hybridum, Miscanthus x giganteus, Panicum virgatum) iki farklı hasat zamanını (Sonbahar ve Kış) kapsayan bu deneme, Kasım 2019- Şubat 2021 zaman aralığında yürütülmüştür. Çalışmada, Biyokütle Verimi (BV), Ham Kül Oranı (HK), Azot (N), Karbon (C), Hidrojen (H) oranları ve Isıl (Kalorifik) Değer gibi bazı parametreler incelenmiştir. Sonuçlar, bitki cinsi ve hasat zamanlarının incelenen özellikler üzerine önemli etkilerinin olduğunu göstermiştir. Test edilen tüm bitki cinslerinin sürdürülebilirlik açısından yöre koşullarına başarıyla uyum sağladığı saptanmıştır. Sonbahar hasatları (ortalama 4.0 t·ha-1) kış hasatlarından (ortalama 2.7 t·ha-1) daha yüksek BV sağlamıştır. En düşük HK içeriği (%1.80) ve en yüksek ısıl değer (17.94 Mj/Kg) kışın biçilen M.giganteus'ta belirlenmiştir. Birim alan enerji verimliliği açısından P.hybridum bitkisi tercih edilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; was to determine the plant and harvest time suitable for the ecological conditions of Bornova in the agriculture of sustainable energy crops. This experiment, including three different perennial grasses (Pennisetum hybridum, Miscanthus x giganteus, Panicum virgatum) two harvest times (Autumn and Winter) in the experimental area of Ege University, Department of Field Crops, was carried out between November 2019 and February 2021. In this study, some parameters such as Biomass Yield (BY), Crude Ash Content (CA), Nitrogen (N), Carbon (C), Hydrogen (H) rate and Heating (Calorific) value were examined. The results showed that the plant genus and harvest time had significant effects on the studied parameters. It has been determined that all plant species tested successfully adapt to local conditions in terms of sustainability. Autumn harvests (4.0 t·ha-1) provided higher BY than winter harvests (average 2.7 t·ha-1). The lowest CA content (average 1.80%) and the highest calorific value (17.94 Mj/Kg) were determined in M.giganteus harvested in winter. P.hybridum plant can be preferred in terms of energy efficiency per unit area.