Kaposi sarkom ve taklitçi lezyonları arasında COX-2'nin tanıya katkısı ve klinikopatolojik parametrelerle ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the contribution of COX-2 to the diagnostic and its relationship with clinicopathological parameters among kaposi's sarcoma and imitative lesions
  1. Tez No: 831705
  2. Yazar: FATİMA ERİK DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BELKIZ UYAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Bu çalışmada temel olarak Kaposi sarkomu (KS) ve taklitçi lezyonları arasında siklooksijneaz-2 (COX-2)'nin immunekspresyonu açısından fark olup olmadığının araştırılması, ikincil olarak ise COX-2 ekspresyonunun klinik ve hematolojik parametreler ile ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 2012-2022 yılları arasında biyopsi örneği alınan KS tanılı 37 hasta ve ayırıcı tanıda KS ile karışıp insan herpes virüsü-8 (HHV-8) immunohistokimyasal olarak çalışılan 37 vaka dahil edilmiştir. Patolojik olarak KS tanısı alan, kesitleri COX-2 ve CD34 boyası ile optimal boyanan olgular çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalara ait demografik ve klinik bilgiler ile ilgili veri toplamak için hastanemiz veri tabanı bilgi sistemi kullanılmıştır. Hastaların yaş, cinsiyet, tanı anındaki hemogram parametreleri (lökosit, nötrofil, lenfosit, ortalama trombosit hacmi (MPV)), üre ve kreatinin değerleri kaydedilerek, nötrofil lenfosit oranı (NLO) ve trombosit lenfosit oranı (TLO) hesaplanmıştır. Çalışmaya dahil edilen tüm hastaların arşivdeki parafine gömülmüş deri örneklerinden kesitler hazırlanarak histokimyasal inceleme ile HHV-8, CD34 ve COX-2 protein miktarları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was mainly aimed to investigate whether there is a difference in immune expression of cyclooxygnease-2 (COX-2) between Kaposi sarcoma (KS) and mimicry lesions, and secondly, to determine the relationship of COX-2 expression with clinical and hematological parameters. Materials and Methods: In our study, 37 patients diagnosed with KS, whose biopsy samples were taken at Düzce University Medical Faculty Hospital between 2012 and 2021, and 37 cases that were mixed with KS in the differential diagnosis and studied human herpes virus-8 (HHV-8) immunohistochemically were included in our study. Cases with pathological diagnosis of KS and optimally stained sections with COX-2 and CD34 stains were included in the study. Our hospital database information system was used to collect data on demographic and clinical information of patients. Age, gender, hemogram parameters (leukocyte, neutrophil, lymphocyte, mean platelet volume (MPV)), urea and creatinine values of the patients were recorded, neutrophil-lymphocyte ratio (NLR) and platelet-lymphocyte ratio (TLR) were calculated. HHV-8, CD34 and COX-2 protein amounts were evaluated by histochemical examination by preparing sections from paraffin-embedded skin samples in the archive of all patients included in the study.