Investigation of alternative control methods against field dodder (Cuscuta campestris Yunc.) in eggplant (Solanum melongena L.)
Patlıcan (Solanum melongena L.)' da küsküt (Cuscuta campestris Yunc.) 'le alternatif mücadele yöntemlerinin araştırılması
- Tez No: 831717
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER ÜSTÜNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışmalar tarla, sera ve laboratuvar koşullarında yapılmıştır. Tarla denemeleri, 2020 ve 2021 yıllarında Kahramanmaraş Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'ne ait arazide gerçekleştirilmiştir. Bu denemeler, üç tekrarlı tesadüf blokları deneme desenine göre tasarlanmıştır. Araştırılan mücadele yöntemleri; el çapa, malçlı ön bitkiler (şalgam, roka, brokoli ve siyah turp), siyah plastik malç, malçsız ön bitkiler (şalgam, roka, brokoli ve siyah turp), çıkış öncesi herbisit (pendimetalin) ve çıkış sonrası herbisit (rimsulfuron), aynı zamanda Kontrol 1 (Sadece Küskütlü patlıcanlar) ve Kontrol 2 parsellerinden (Monokotil ve Dikotil yabancı otlu) oluşmuştur. Ön bitkiler deneme alanında yetiştirilip; brokoli baş oluşum evresinde, siyah turp, şalgam ve roka ise çiçeklenme evrelerinde toprağa karıştırılmıştır. Daha sonra bu deneme parsellerine patlıcan fideleri dikilmiştir. Tarla küsküt'ü ile infekteli patlıcan bitki sayısı/m2, infekteli dal sayısı/bitki, Tarla küsküt'ü yaş, kuru ağırlıkları g/m2 ve mücadele yöntemlerinin Tarla küsküt yoğunluğuna etkisi hesaplanmıştır. Ayrıca patlıcan bitki boyu, dal sayısı/bitki, çiçek sayısı/bitki, meyve sayısı/bitki, hasat sayısı, patlıcan verimi ton/da hesaplanmıştır. Aynı zamanda Tarla küsküt'ün neden olduğu verim kayıpları hesaplanmıştır. Sera denemeleri, tesadüf parselleri deneme desenine göre beş tekerrürlü olarak Kahramanmaraş Ziraat Fakültesi seralarında 2020 ve 2021 yıllarında yapılmıştır. Bu denemelerde saksılar kullanılarak her saksıda 20 adet Tarla küsküt'ü tohum ve bir patlıcan fidesi dikilmiştir. Bu araştırmada Brassica özütleri %2, 6 ve 10 konsantrasyonlarında saksılara uygulanmıştır. Brassica özütleri, Tarla küsküt tohum çimlenmesi, tarla küsküt yaş ve kuru ağırlığı g/saksı, patlıcan fide uzunluğuna, toplam patlıcan dalı sayısı/bitki ve infekteli patlıcan dal sayısı/bitki üzerine allelopatik etkileri değerlendirilmiştir. Laboratuvar denemeleri, tesadüf parselleri deneme desenine göre dört tekerrürlü olarak Kahramanmaraş Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü laboratuvarlarında 2020 ve 2021 yıllarında yapılmıştır. Her petri kabına 30 adet Tarla küsküt tohumu ekilmiştir. Aynı zamanda Brassica özütleri %2, 6, 10 ve 20 konsantrasyonlarında uygulanmış, Tarla küsküt tohum çimlenme göstergeleri ve sürgün uzunluğu kontrol parselleriyle mukayese edilerek hesaplanmıştır. Bu araştırmada Brassica bitki numunelerinin Isotiyosiyanat bileşikler belirlenmesi için GC-MS analizi yapılmıştır. Patlıcan parsellerinde Tarla küsküt'üne karşı mücadele yöntemlerinin etkinliği, el çapa %100.0, malçlı ön bitkiler %91.9 ila 95.8 oranlar arasında değişiklik gösterirken, malçsız ön bitkileri %61.5 ila 68.2 oranlarında, malç %91.2, pendimetalin %47.2 ve rimsulfuron %45.8 oranlarında etkili olduğu hesaplanmıştır. Bu mücadele yöntemlerinden patlıcan verim miktarı üzerine en yüksek etkiye sahip el çapa ve malçlı ön bitkiler olduğu saptanmıştır. Patlıcan yetiştiriciliğinde monokotil ve dikotil yabancı ot türleri ile mücadele yapılmadığında %89.17 oranında verim kaybı, Tarla küsküt'ü ile mücadele yapılmadığında ise %82.17 oranında verim kaybı olduğu hesaplanmıştır. Tarla küsküt'ü infeksiyonu sonucu patlıcan bitki boyu %31.13 ve meyve sayısı %59 oranlarında azalmıştır. Sera deneme sonuçlarına göre, Brassica bitki özütlerinin patlıcan fide büyüme ve dal sayısı üzerine herhangi bir olumsuz etkileri gözlenmemiştir. Tüm Brassica özütleri ile Tarla küsküt tohum çimlenme oranını değişen oranlarda azalmış, şalgam özüt %10 konsantrasyonda ise %55.72 ile en etkili olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca Brassica bitkilerin allelopatik etkileri özüt konsantrasyonları artırıldığında Tarla küsküt tohumlarında çimlenme oranı azalma göstermiştir. Laboratuvar denemelerinde Brassica bitki özütleri, Tarla küsküt tohum çimlenme oranını azaltmıştır. Şalgam özütü %20 konsantrasyonda Tarla küsküt tohum çimlenme oranını %2.1 ile en düşük seviyede bırakmıştır. Aynı zamanda roka, brokoli ve siyah turp özütleri %20 konsantrasyonlarında Tarla küsküt çimlenme oranları %9.6-12.5 arasında değişmiştir. Tarla küsküt sürgün uzunluğu şalgam özütü % 20 konsantrasyon uygulamasında minimum (0.40 cm) ve siyah turp özütü uygulamasında maksimum (1.16 cm) olduğu belirlenmiştir. GC-MS analizi sonuçlarına göre kullanılan Brassica bitki özütlerinde ITC bileşiklerinin % 56.6 ile en yüksek oranı şalgamda ve siyah turpta ise % 29.2 ile en düşük oranı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in the field, greenhouse and laboratory. The field experiment was carried out in Kahramanmaras province at the trials area of the East Mediterranean Transitional Zone Agricultural Research Institute in 2020 and 2021 seasons. This experiment was designed according to a randomized complete block design with three replications. The investigated control methods were hand hoeing, pre-cultivation plants (turnip, arugula, broccoli, and black radish) covered with black plastic mulch, black plastic mulch, uncovered pre-cultivation plants (turnip, arugula, broccoli, and black radish), pre-emergence herbicide (pendimethalin), and post-emergence herbicide (rimsulfuron), as well as the field experiment included control 1 (eggplant and field dodder) and control 2 plots (eggplant and mono and dicotyledonous). Cruciferous plants were cultivated in the experiment field and incorporated into the soil during the head formation stage for broccoli, and during the flowering stage for black radish, turnip, and arugula. After that, eggplant seedlings were cultivated in the experiment area. The number of infected plants/m2, number of infected branches/plant, the field dodder fresh and dry biomass weights g/m2, and efficiency of control methods were calculated. As well as the eggplant height, total number of eggplant branches/plant, number of eggplant flowers/plant, number of eggplant fruits/plant, number of harvest times, eggplant yield ton/da, and yield losses caused by field dodder were calculated. The greenhouse experiment was implemented in five replications, according to the randomized plot design, and was replicated twice in 2020 and 2021 in the Faculty of Agriculture greenhouses in Kahramanmaras. Cruciferous plant extracts were applied at 2, 6, and 10% concentrations in pots that included 20 seeds of field dodder and one eggplant seedling in each pot to evaluate their allelopathic effects on the field dodder seeds germination, field dodder fresh and dry biomass weights/pot, eggplant seedlings length, the total number of eggplant branches/plant, and the number of infected eggplant branches/plant. The laboratory experiment was designed according to the completely random plots design with four replications and was replicated twice in 2020 and 2021 in the Faculty of Agriculture laboratories in Kahramanmaras. Cruciferous plant extracts were applied at 2, 6, 10, and 20% concentrations using petri dishes that included 30 seeds of field dodder in each petri dishes to determine field dodder seeds germination indicators compared to the control plots, as well as the field dodder shoots lengths. In addition, the samples of cruciferous plants were analyzed by GC-MS to identify their contents of isothiocyanate compounds. The control methods efficiency against field dodder in eggplant reached 100.0% in hand hoeing treatment, and ranged between 91.9 and 95.8% in the treatments of pre-cultivation plants covered with black plastic mulch, while it was ranged between 61.5 and 68.2% in the treatments of pre-cultivation plants uncovered with black plastic mulch, mulch alone 91.2%, pendimethalin 47.2%, and rimsulfuron 45.8%. The control methods that have the highest positive effect on eggplant yield were hand hoeing and pre-cultivation plants covered with mulch. Weeds which were spread in the eggplant field all together caused a yield loss of 89.17%, while the yield loss reached 82.17% due to the field dodder alone. The parasitism by field dodder on eggplant caused a decrease in eggplant height by 31.13% and the number of eggplant fruits by 59% compared to healthy plants. According to greenhouse experiment, the extracts of cruciferous plants did not have a negative effect on the growth of eggplant seedlings nor on the number of eggplant branches per plant. All extracts of cruciferous plants caused a decrease in the percentage of field dodder seeds germination, as the treatment with turnip extract at a concentration of 10% achieved the highest efficiency by 55.72%. Also, the allelopathic effects of cruciferous plants increased with increasing extract concentrations. In laboratory experiment, the extracts of cruciferous plants reduced the germination percentage of field dodder seeds, and this was reflected in the reduction of other germination indicators, where these indicators were inversely proportional to the increase in the concentration of cruciferous plant extracts. The treatment with turnip extract at a concentration of 20% recorded the lowest germination percentage by 2.1%, while it ranged between 9.6 and 12.5% for the treatments with extracts of arugula, broccoli, and black radish. The length of field dodder shoots ranged between a minimum of 0.40 cm for the treatment with turnip extract and a maximum of 1.16 cm for the treatment with black radish extract at a concentrations of 20%. According to the results of GC-MS analysis, the highest percentage of ITC compounds in cruciferous plants used was found in turnip by 56.6% and the lowest percentage in black radish by 29.2%.