İnsan fetüs kadavralarında vomeronazal organın incelenmesi
Examination of the vomeronasal organ in human fetal cadavers
  1. Tez No: 831731
  2. Yazar: HÜSEYİN ÇİFTLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF VAYISOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Vomeronazal organ (VNO) omurgalı canlıların birçoğunda bulunan aksesuar koku alma sisteminin periferik duyu organı olup feromonların kemoresepsiyonunda rol aldığı düşünülmektedir. Vomeronazal organın insandaki varlığı ve fetal yaşamdaki gelişim süreci halen tartışmalı bir konudur. Bu çalışmada insan fetüslerinde Vomeronazal organ varlığı ve histolojik yapısının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı laboratuvarında Mersin Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan (18/09/2019 tarih ve 2019/383 sayılı) etik onay alındıktan sonra 30 adet (14 erkek ve 16 kadın) %10 formalinle sabitlenmiş insan fetüsünde (ortalama yaş, 23 hafta, 17-30 hafta) yapılmıştır. Fetüs nazal septumları cerrahi diseksiyon ile ortaya konularak alınan nazal septum örnekleri septum formaldehid içerisinde Histoloji laboratuvarında incelendi. Kesitler, ışık mikroskobu ile incelenerek, mikroskoba entegre edilmiş bir dijital kamera ile fotoğraflandı ve değerlendirildi. Vomeronazal organ bulunan boyanmış preparatlarda organın boyu, alanı, çapı, nazal septum kıkırdağına ve solunum epiteline bakan yüzeylerin epitel kalınlığı ile solunum epiteli kalınlığı x10 büyütmede 5 farklı alanda ölçüldü. Değişkenlerin Normal Dağılıma uygun olup olmadığını Shapiro Wilk testi ile incelenmiştir. İki grup karşılaştırılmasında Independent Sample t testi ve Mann Whitney U testinden yararlanılmıştır. Bağımlı yapıda olan değişkenlerin karşılaştırılması için Terkarlı Varyans Analizi uygulanmıştır. Analizler Statistica v.13.3.1 programı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The vomeronasal organ (VNO) is a peripheral sensory organ of the accessory olfactory system found in most vertebrates and is thought to be involved in the chemoreception of pheromones. The existence of the vomeronasal organ in humans and its development during fetal life is still a controversial issue. The aim of this study was to evaluate the presence and histologic structure of the vomeronasal organ in human fetuses. This study was conducted in 30 (14 males and 16 females) 10% formalin-fixed human fetuses (mean age, 23 weeks, 17-30 weeks) after obtaining ethical approval from Mersin University Clinical Research Ethics Committee (dated 18/09/2019 and numbered 2019/383) at Mersin University Faculty of Medicine, Department of Anatomy laboratory. Fetal nasal septums were exposed by surgical dissection and nasal septum samples were examined in formaldehyde in the Histology laboratory. The sections were examined with a light microscope, photographed and evaluated with a digital camera integrated into the microscope. The length, area, diameter, epithelial thickness of the surfaces facing the nasal septum cartilage and respiratory epithelium, and respiratory epithelial thickness of the stained preparations containing the vomeronasal organ were measured at x10 magnification in 5 different fields. The Shapiro Wilk test was used to determine whether the variables were normally distributed. Independent Sample t test and Mann Whitney U test were used to compare two groups. For the comparison of dependent variables, Analysis of Variance was applied.