Metalik malzemelerde derin çekme ile şekillendirmede karşılaşılan kalınlık problemlerin çözümü
Solution of thickness problems in forming with deep drawing of metallic materials
  1. Tez No: 831730
  2. Yazar: BERAT BİLAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALAADDİN GÜNDEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, ülkemiz ve bölgemizde yaygın bir şekilde kullanılmakta olan, metal sac şekillendirme yöntemlerinden birisi olan derin çekme yönteminde kalıp radyus ölçüsünün optimum değerinin belirlenerek bilgisayar ortamında simüle edilip sonuçların hesaplanması planlanmak ve gerçek üretim arasında karşılaştırmalarını sağlamaktır. Daha önceki çalışmalar alüminyum, çelik ve krom üzerine simülasyon programları mevcut iken bakır esaslı malzemelerle ile ilgili çalışma yapılmamıştır. Bu sayede bakır ürünlerin daha az maliyetle, homojen yapıda ürün elde edilmesi amaçlanmaktadır. Kalıp üzerinde R6 ve R8 radyus ölçülerinde derin çekme simülasyonu yırtık ve deforme parçalar oluşmasına neden olurken R10 radyus değerleriyle sac kalınlığının homojen yapıda oluştuğu gözlemlenmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is planned to calculate the optimum value of the die radius size in the deep drawing method, which is one of the metal sheet forming methods, which is widely used in our country and region, and to calculate the results in the computer environment and to provide comparisons between real production. While there were simulation programs on aluminum, steel and chromium in previous studies, no studies were conducted on copper-based materials. In this way, it is aimed to obtain a homogeneous product with less cost of copper products. While deep drawing simulation on the mold with R6 and R8 radius sizes caused torn and deformed parts to form, it was observed and interpreted that the sheet thickness was formed in a homogeneous structure with R10 radius values.