Indonesian Ulama Council and analysis of their fatwa in the health field
Endonezya Ülema Meclisi ve sağlık sektöründeki fetvaların analizi
  1. Tez No: 831732
  2. Yazar: BAGAS MASHADI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA ERKOÇ BAYDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Endonezya'da birden fazla fetva kurumları bulunmaktadır. Bunlar Lajnah Bahtsul Masail Nahdlatul Ulama, Dewan Hisbah Persis, Majelis Tarjih Muhammadiyah ve Endonezya Ulema Meclisi gibi fetva kurumları mevcuttur. Endonezya Ulema Meclisi (MUI) de bir fetva kurumu olarak bu ülkedeki Müslümanlara rehberlik etme ve hükümet politikaları ile halk arasında arabuluculuk yapma sorumluluğuna sahip bir kuruluştur. Ayrıca bu kurum dini açıdan sorunları çözmek ve cevaplamak için kendi fetva komisyonu da vardır. Bu kurum Türkiye'deki Diyanet kadar önemli ve resmi bir görev yapmazsa da halk açısından gerçekten önemli görünmektedir. Bu çalışma, bir fetva kurumu olarak Endonezya Ulema Meclisini ve fetva yöntemlerini tanıtmaya odaklanacaktır. Özellikle sağlık alanındaki fetvaları da analiz edilecektir. Bu amaca ulaşmak için, çalışmamız iki bölüm ve sonuç kısmından oluşacak şekilde dizayn edilmiştir. Birinci bölümde Endonezya Ulema Meclisi'nin tanıtımı, ikinci bölümde ise sağlık alanındaki fetvalarını incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In Indonesia, there are many fatwa institutions like Lajnah Bahtsul Masail Nahdlatul Ulama, Dewan Hisbah Persis, Majelis Tarjih Muhammadiyah, Indonesian Ulama Council, and others. Indonesian Ulama Council (MUI) itself is an organization in Indonesia that has the responsibility to guide the Muslims in this country and mediate between the government policies and the people. In addition, this council also has a fatwa commission to solve and answer problems in terms of religion. Although this organization is not official like Diyanet in Türkiye, it still has an essential role for the people. This study will concentrate on introducing the Indonesian Ulama Council as a fatwa institution and its fatwa methods. Besides, it will analyze their fatwa in the field of health. To achieve this purpose, our study has been conducted in two parts and a conclusion in which the first part is about the Indonesian Ulama Council profile, and the second part is about analyzing their fatwa in the health field.