Demir şehir
Iron city
  1. Tez No: 831757
  2. Yazar: EMRULLAH TAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ALTAN YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Belgesel, gerçek hayattan esinlenir. Kardemir fabrikasının Karabük şehri ile ilişkili konularını ele alır. Geçmişi irdeleyerek şehrin, fabrikasına nasıl sahip çıktığının temelini oluşturmaktadır. Bu belgeselde, işçilerin direnişini, halkın şehirde hayatı durdurmasını ve Kardemir fabrikası ile şehrin birbirinden ayrılmaması gerektiği anlatılmıştır. Belgesel, Türkiye'nin ilk entegre sanayi kuruluşu Kardemir fabrikası ve Karabük şehrinde çekilmiştir. Fabrikanın kapanması gündeme geldiğinde halkın ve Kardemir çalışanlarının ortaya koyduğu destansı direniş ele alınmıştır. Kardemir işçileri ve Karabük halkı şehirde yaşamı durdurarak dönemin hükümetinin fabrikayı kapatma kararı aldığı dönemde fabrikanın kapatılmasına engel olmayı başarmışlardır. Şehrin Kardemir'e en fazla ihtiyaç duyduğu dönemde halk fabrikaya sahip çıkarak ortalama 5-6 bin ailenin yaşam standartlarına etki etmiştir. Günümüzde de demir tozlarının içinde emek sarf eden işçilerin direniş günleri hala akıllardadır. Sendika, işçilere sahiplenme ve çalışma koşullarını düzenlemek için çalışmalarını gerçekleştirmektedir. Demir-çelik sektöründe işçinin emek gücünden oldukça fazla yararlanıldığı bilinmektedir. Belgeselde Kardemir ve Karabük şehri arasındaki bu ilişkiler, Kardemir çalışanları ve şirket arasındaki ilişkiler, çalışanlar ve Karabük şehri arasındaki ilişkilerin geçmişten günümüze tarihi seyri anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The documentary is inspired by real life. By examining the past, it forms the basis of how the city owns its factory. In this documentary, it is explained that the workers' resistance, the people's stopping of life in the city and the Kardemir factory and the city should not be separated from each other. The documentary was shot in Turkey's first integrated industrial enterprise Kardemir factory and in the city of Karabük. Kardemir workers and the people of Karabük stopped life in the city and managed to prevent the factory from being shut down when the government of the time decided to close the factory. The union carries out its work to adopt the workers and regulate their working conditions. It is known that the labor force of the worker is used quite a lot in the Iron and Steel industry. In the documentary, these relations between Kardemir and the city of Karabük, the relations between Kardemir employees and the company, the historical course of the relations between the employees and the city of Karabük, from the past tothe present, are tried to be explained.