Ameliyat sonrası susuzluğa bağlı rahatsızlıkları gidermek için uygulanan dört farklı yöntemin karşılaştırılması
Comparison of four different methods used to relieve postoperative thirst-related discomforts
- Tez No: 831758
- Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM YAVUZ VAN GİERSBERGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Amaç: Bu çalışma, ameliyat sonrası susuzluğa bağlı rahatsızlıkları gidermek için uygulanan dört farklı yöntemin karşılaştırılması amacıyla yapıldı. Yöntem: Çalışma, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Genel Cerrahi Kliniği'nde gerçekleştirilen prospektif, randomize kontrollü, deneysel bir araştırmadır. Çalışma, Kasım 2022 ile Nisan 2023 tarihleri arasında gerçekleşti. Kontrol ve girişim gruplarına ayrılmış 150 hasta dahil edildi. Çalışma, ameliyat sonrası dört farklı yöntemin susuzluğu gidermede hasta sonuçları üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçladı. Veri toplama araçları, Hasta Tanıtım ve İzlem Formu, Susama yoğunluğunu ölçmek için Sayısal Sözel Skala (0-10), Ameliyat Sonrası Erken Dönem Susuzluğun Yönetiminde Güvenli Protokol, Cerrahi Dönem Susuzluğa Bağlı Rahatsızlık Ölçeği (CDSBRÖ), Perianestezi Konfor Ölçeği (PKÖ) ve memnuniyet düzeyini belirlemek için Sayısal Sözel Skala (0-10) idi. Veri analizinde, çalışmada kullanılan ölçeklere ait tanımlayıcı istatistikler (yüzdeler, ortalamalar, standart sapmalar, medyanlar) ve ölçek/alt ölçek boyut ortalamaları ve demografik değişkenler arasındaki istatistiksel anlamlı farklılıkları saptamak amacıyla verilerin normal dağılıp dağılmamasına göre fark testleri olan t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Post Hoc Testleri gibi gelişmiş istatistiksel testler kullanıldı. Gruplar arasındaki veriler çalışmanın odak noktası ameliyat sonrası susama yönetimi, hasta konforu ve farklı girişimlerden memnuniyettir. Sonuçların yorumlanmasında ise 0.05 anlamlılık düzeyi ölçüt olarak alındı. Bulgular: Çalışmaya yaş ortalaması 43.29±11.48 yıl olan hastalar dahil edildi ve hastaların çoğunluğu %76.7'si kadındı. Ameliyat sonrası çeşitli zaman aralıklarında susama seviyeleri karşılaştırıldığında, girişim gruplarından slush (sulu buz), çubuklu buz ve soğuk su spreyi (4◦C) uygulanan hastaların susuzluk hissinin diğer zaman noktalarından ziyade 80. ve 140. dakikalarda anlamlı olarak daha düşük olduğu görüldü. Benzer şekilde sıcak su spreyi (40◦C) müdahalesine tabi tutulan hastalar ameliyat sonrası 80. dakikada 30., 50., 60. ve 120.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to compare four different methods applied to relieve thirst-related discomfort after surgery. Methods: The study is a prospective, randomized controlled, experimental research conducted at Afyonkarahisar Health Sciences University Health Practice and Research Center General Surgery Clinic. The study took place between November 2022 and April 2023. 150 patients divided into control and intervention groups were included. The study aimed to investigate the effects of four different methods of quenching thirst after surgery on patient outcomes. Data collection tools include Patient Introduction and Follow-up Form, Numerical Verbal Scale (0 10) to measure thirst intensity, Safe Protocol for the Management of Early Post-Operative Thirst, Surgical Period Thirst-Related Discomfort Scale (CDSBRÖ), Perianesthesia Comfort Scale (PCS) and satisfaction level. Numerical Verbal Scale (0-10) was used to determine. In data analysis, descriptive statistics (percentages, means, standard deviations, medians) of the scales used in the study and t-test, one-way variance tests, which are difference tests depending on whether the data are normally distributed or not, are used to determine statistically significant differences between scale/subscale dimension averages and demographic variables. Advanced statistical tests such as analysis (ANOVA) and Post Hoc Tests were used. The focus of the data study between groups was on postoperative thirst management, patient comfort, and satisfaction with different interventions. The significance level of 0.05 was taken as the criterion in interpreting the results. Results: Patients with an average age of 43.29±11.48 years were included in the study and the majority of the patients, % 76.7, were women. When thirst levels were compared at various time intervals after surgery, it was seen that the feeling of thirst of patients in the intervention groups who received slush, stick ice and cold water spray (4◦C) was significantly lower at the 80th and 140th minutes than at other time points.