Afete duyarlı planlama yaklaşımı ve yer bilimsel verilerin mekânsal plana entegrasyonu: Bursa il merkezi incelemesi
Disaster responsive planning approach and integration of geoscience data into spatial plan: Bursa city center analysis
  1. Tez No: 831760
  2. Yazar: EYÜP BAKLACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE AYTUĞ ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Geophysics Engineering, Geological Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yer Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Türkiye bulunduğu coğrafyada sahip olduğu jeolojik, jeomorfolojik, topografik, meteorolojik ve sismolojik özelliklerinden dolayı, afetlere maruz kalma potansiyeli yüksek bir ülkedir. Afete duyarlı planlama yaklaşımı her türdeki tehlikeleri ve tüm zemin koşullarını göz önünde bulunduran ve afetlerde önlenme ve/veya zararın azaltılmasını amaçlayan bir yaklaşım olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışma kapsamında, öncelikle afet ve afet yönetimi kavramsal olarak ele alınmış, mekânsal planlama ile afete duyarlı planlama yaklaşımı tanım ve kapsam yönünden incelenmiş, bu kapsamda yer bilimsel verilerin planlamada kullanımının yerleşime ve yapılaşmaya uygunluk değerlendirmelerindeki fonksiyonu incelenmiştir. Yer bilimsel verilerin mekânsal plana entegrasyonu noktasında taşıdığı afet riski, konumu ve jeolojik, jeomorfolojik ve sismolojik özellikleri nedeniyle örnek olarak Bursa il merkezi incelenmiş, afet risk değerlendirmesi, kentsel kullanım ve yerleşime uygunluk yönünden afete duyarlı planlama kapsamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to its geological, geomorphological, topographic, meteorological and seismological characteristics, Turkey is a country with a high potential to be exposed to disasters. Disaster sensitive planning approach is an approach that considers all kinds of hazards and all ground conditions and aims to prevent and/or reduce damage in disasters. Within the scope of this study, first of all, disaster and disaster management were discussed conceptually, spatial planning and disaster-sensitive planning approach were examined in terms of definition and scope, and in this context, the function of the use of geoscience data in planning in the assessment of suitability for settlement and construction was examined. Bursa province was examined as an example due to its disaster risk, location and geological, geomorphological and seismological features at the point of integration of geoscientific data into the spatial plan, and it was evaluated within the scope of disaster-sensitive planning in terms of disaster risk assessment, urban use and suitability for settlement.