Broyler rasyonlarına nar kabuğu tozu ve probiyotik ilavesinin büyüme performansı ve kesim özellikleri üzerine etkisi
The effect of adding pomegranate peel powder and probiotic to broiler ration on growth performance and slaughter traits
- Tez No: 831761
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRİYE SOYTÜRK, DR. ÖĞR. ÜYESİ EYLEM SUVEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışma etlik piliç rasyonlarına probiyotik, nar kabuğu tozu ve karışımlarının farklı miktarlarda eklenmesinin performans ve iç organ ağırlıkları üzerine etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Toplam 96 adet 1 günlük erkek Ross 308 etlik civciv kullanılmıştır. Araştırmada her biri 24 civcivden oluşan bir kontrol ve 3 muamele grubu oluşturulmuştur. Kontrol grubu bazal yemle, diğer gruplar ise bazal yeme probiyotik (1,5 g/kg), nar kabuğu tozu (3 g/kg), ve probiyotik (1,5 g/kg) + nar kabuğu tozu (3 g/kg) ilave edilen yemlerle ad-libitum olarak beslenmiştir. Deneme 42 gün devam etmiştir. Civcivlerin canlı ağırlık, yem tüketimi ve yemden yararlanma değerleri yem değişim günlerinde yapılan ölçümlerle tespit edilmiştir. Ticari etlik piliç kesim günleri dikkate alınarak karkas ve iç organ ağırlıklarının tespiti amacıyla hayvan materyalinin yarısı 35. günde diğer yarısı 42. günde kesilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the effect of adding different amounts of probiotic, pomegranate peel powder and mixtures to broiler rations on performance and visceral weights. A total of 96 1-day old Ross 308 broiler chicks were used. In the study, a control and 3 treatment groups, each consisting of 24 chicks, were formed. The control group was fed with basal feed, the other groups were fed with probiotics (1.5 g/kg), pomegranate peel powder (3 g/kg), and probiotics (1.5 g/kg) + pomegranate peel powder (3 g/kg). They were fed ad-libitum with the added feeds. The trial continued for 42 days. The live weight, feed consumption and feed efficiency values of the chicks were determined by the measurements made on the feed change days. Considering the commercial broiler slaughter days, half of the animal material was slaughtered on the 35th day and the other half on the 42nd day in order to determine the carcass and visceral weights.