Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kararlarının infazı
Execution of the decisions of the European Court of Human Rights
  1. Tez No: 831759
  2. Yazar: EBRU ZABAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin verdiği kararların infazı, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin tarafı olan ülkelerin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesince verilmiş olan ihlal kararları çerçevesinde iç hukuklarıyla uygulamalarını sözleşmeye uyarlamasını sağlayan en mühim araçlardandır. Bakanlar Komitesince Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin verdiği kararların taraf olan devletler tarafından uygulanıp uygulanmadığı denetlenir. Taraf devletler Bakanlar Komitesi'ne Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin verdiği kararların infazı çerçevesinde bilgi vermek mecburiyetindedir. Böylece taraf ülke kararın infazına yönelik olarak başvuru yapanın ihlal durumunu telafi edip ihlale yol açan konuları düzeltip sonradan oluşacak benzer ihlalleri engellemek üzere çalışmalar yapacaktır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, günümüze dek ülkemize ilişkin pek çok ihlal kararına imza atmıştır. Bunun için, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin vermiş olduğu kararların uygulanması ile iç hukukumuz mühim gelişmelere sahne olacaktır.
Özet (Çeviri)
Execution of the decisions of the European Court of Human Rights is one of the most important tools that enable the countries that are party to the European Convention on Human Rights to adapt their domestic laws and practices to the convention within the framework of the violation decisions given by the European Court of Human Rights. The Committee of Ministers supervises whether the decisions of the European Court of Human Rights are implemented by the states that are parties. States parties are obliged to inform the Committee of Ministers on the execution of judgments of the European Court of Human Rights. Thus, the party country will work to compensate for the violation of the applicant for the execution of the decision, to correct the issues that led to the violation, and to prevent similar violations that will occur later. The European Court of Human Rights has signed many violation decisions regarding our country until today. For this reason, our domestic law will witness important developments with the implementation of the decisions of the European Court of Human Rights.