Political party elites in Turkey: An Analysis of background profiles
Türkiye'de siyasi parti elitleri: Sosyal profillerin bir analizi
  1. Tez No: 831766
  2. Yazar: GÜLNUR KOCAPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ERSİN KALAYCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Siyasi parti elitlerinin sosyal profillerini çeşitli demografik faktörler oluşturmaktadır. Bu faktörler, aynı zamanda siyasi partilerin karakteristik özelliklerinin ortaya çıkarılmasında da belirleyici olmaktadır. Dolayısıyla, parti elitlerinin sosyal profillerini içeren bilgiler; partilerin ideolojik duruşları, eleman seçme yöntemleri, teşkilat başarısı ve parti içi güç ilişkileri/dengeleri konularının araştırılmasını mümkün kılmaktadır. Siyasi parti elitleri arasında yerel siyasi parti elitlerinin sosyolojik profilleri de çeşitli partiler arasındaki benzerlik ve farklılıkların anlaşılması için karşılaştırmalı olarak incelenebilir. Yerel siyasi parti elitlerinin yaş, cinsiyet, doğum yeri, eğitim, meslek/iş durumlarının incelenmesi yoluyla içinde bulundukları partilerin sosyoekonomik kompozisyonunun analiz edilebilmesi mümkündür. Aynı zamanda, bu tarz çalışmalar sayesinde yerel parti elitleri ve seçmenler arasındaki bağlar, benzerlik ve farklılıklar da daha kapsamlı olarak anlaşılabilir. Bu nedenle, yerel parti elitlerinin sosyo kültürel ve ekonomik özelliklerinin araştırılması, parti tabanında seçmeni kimin temsil ettiğini gün ışığına çıkarmayı sağlayabilir. Bu tez, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)'nin en son il ve ilçe teşkilat başkanlarının profillerinin temel özelliklerini analiz ederek“AKP ve CHP'nin yerel teşkilat başkanlarının sosyoekonomik profilleri arasındaki benzerlik ve farklılıkların Türkiye siyasi hayatındaki sonuçları nelerdir?”sorusuna cevaplar önermektedir. Bulgular, iki parti arasındaki gözle görünür en büyük farklılığı yerel parti başkanlarının meslek/iş durumlarının oluşturduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Various demographical factors establish the profile of political party elites; these factors can, in turn, affect the characteristics of political parties. Information regarding the profiles of party elites thus enables the investigation of a party's characteristics terms of its ideological stance, recruitment patterns, organizational success and internal power relations/balances. Among political party elites, the sociological profiles of the local party elites can also be comparatively studied for various political parties in order to understand the similarities and differences across the parties. By scrutinizing age, gender, place of birth, education, occupation/job of local party elites, analyzing the socioeconomic composition of the parties is possible. Moreover, such studies enable developing a more comprehensive understanding about the ties, similarities and differences between the party elites and the electorate. Thus, the examination of socio-cultural and economic characteristics of the local political party elites makes possible unearthing who is elected to represent the electorate at the grassroots level of party organizations as well. By analyzing the main characteristics of personal profiles of the current leaders of the provincial and district branches of the Justice and Development Party [AKP] and the Republican People's Party [CHP], this thesis suggests answers to the question of“What are the political consequences of the differences in the socio-economic profiles of the local party chairpersons for the AKP and the CHP in Turkey?”The findings show that, among other variables, occupation/job of the local chairpersons creates the most visible difference between these two parties.