Metal kompleksleri ve iyonlararası etkileşimin kondüktometrik yöntemle incelenmesi
Conductometric investigation of interaction between metal complexes and anions
  1. Tez No: 83178
  2. Yazar: SÜHEYLA PURA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN ATUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fiziksel Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET Metal Kompleksleri ve İyonlararası Etkileşimin Kondüktometrik Yöntemle İncelenmesi Bu çalışmada farklı anyonlu asimetrik metal kompleksleri olan heksamin kobalt (IH) klorür, bromür, iyodür, nitrat ve perkloratın sentezleri yapılarak çeşitli temperatürlerde su, % 10-80 metanol-su ve % 10-80 etanol-su karışımlarından kondüktometrik yöntem kullanılarak iyon asosyasyon sabitleri (Ka) hesaplanmıştır. Bu komplekslerin su ve çeşitli çözücü karışımlarında Robinson-Stokes iletkenlik eşitliklerinden yararlanarak hesaplanan iletkenlikleri ve asosyasyon sabitleri birbirleriyle karşılaştınlmıştır. Komplekslerin 25 °C de iletkenlik değerlerinin, sulu çözeltilerde CICV
Özet (Çeviri)
SUMMARY Conductometric Investigation of Interaction between Metal Complexes and Anions In this work, the chloride, bromide, iodide, nitrate and perchlorate salts of hexammine cobalt (IE) complex have been synthesized and their conductivities at nine temperatures between 0 and 50 °C have been measured in aqueus solutions, 10-80 mole % methanol- water mixed solvents and 10-80 mole % ethanol- water mixed solvents of tese complexes. The association costants (KA)have been estimated by analyzing conductivity data in terms of the Robinson- Stokes equations. The conductivity data and the association constants estimated for the complex salts have been compared each other. It has been found that the conductivity of these salts in aqueous solution increased in the order C104_