Schiff bazı ve metal kompleksleri
Schiff base and metal complexes
  1. Tez No: 540902
  2. Yazar: ÜLKER ARSLAN KURU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada 4-amino-2-hidroksi benzoik asit ve salisiladehitin tepkimesi sonucunda (E )-2-hidroksi-4-((2-hidroksi benzilidin) amino) benzoik asit sentezlenmiş ve bu schiff bazının Co(II), Cu(II), Ni(II) ve Zn(II) metal kompleksleri sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapıları FT-IR, UV-Vis, TGA, Elementel Analiz, ICP, Manyetik Duyarlılık, 13C-1H-NMR ve X-Ray gibi spektroskopik yöntemlerle aydınlatılmıştır. Teorik ve deneysel veriler birbiri ile uyum içerisindedir.
Özet (Çeviri)
In this study, (E) -2-hydroxy-4 - ((2-hydroxybenzylidene) amino) benzoic acid was synthesized from the reaction of 4-amino-2-hydroxybenzoic acid and salicyladehitine and Co (II), Cu (II), of this schiff base. Ni (II) and Zn (II) metal complexes were synthesized. The structures of the synthesized compounds are illuminated by spectroscopic methods such as FT-IR, UV-Vis, TGA, Elemental Analysis, ICP, Magnetic Susceptibility, 13C-1H-NMR and X-Ray. Theoretical and experimental data are in harmony with each other.