Piraklostrobinin SKOV-3 over kanseri hücre hattında proliferasyona ve migrasyona etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of pyraclostrobin on proliferation and migration in SKOV-3 ovari̇an cancer cell line
  1. Tez No: 831785
  2. Yazar: BÜŞRA ALAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP GÜNEŞ ÖZÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Over kanseri, dünyada kötü huylu tümörler arasında yedinci, kadınlarda kanserden ölüm nedenleri arasında ise sekizinci sırada yer alır. Over kanseri risk faktörleri arasında, beslenme, yaşam tarzı, genetik ve çevresel faktörler sayılabilmektedir. Stobilurin pestisitler sınıfında yer alan piraklostrobin, mantar hücrelerinin mitokondriyal solunum aktivitesine etki ederek mantarların ölümüne neden olur. Bu pestisit çeşidinin mitokondriyal solunuma etki ediyor olması, birçok omurgalı ve omurgasız su türü canlıları için zehirli olduğu bildirilmiştir. Pestisitlerin yüksek yoğunlukta bilinçsiz kullanılması tarım işçilerini ve çevresini pestisitlere maruz bırakmaktadır. Piraklostrobin maddesinin over kanseri üzerindeki etkisi hakkında ve karsinojenite sınıfının belirlenmesi hakkında henüz yeteri kadar çalışma yapılmamıştır. Bu çalışmada over kanseri hücre hattı olan SKOV-3, ardışık dozlarda piraklostrobine maruz bırakıldı ve CCK-8 temelli sitotoksisite analiz kiti kullanarak proliferasyona etkisi gözlemlendi. SKOV-3 over kanseri hücrelerinde piraklostrobin maddesinin hücre proliferasyonunu tetiklediğine dair anlamlı bir değişiklik bulunamadı. Piraklostrobin uygulanmış SKOV- 3 hücrelerinin migrasyona etkisi kontrol grupları ile benzer tespit edildi. Araştırılan dozlarda piraklostrobinin SKOV-3 hücre hattında proliferasyona ve migrasyona etkisinin olmadığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Ovarian cancer ranks seventh among malignant tumors in the world and eighth among the causes of cancer death in women. Ovarian cancer risk factors include nutrition, lifestyle, genetic and environmental factors. Pyraclostrobin, which is in the class of stobilurin pesticides, causes the death of fungi by affecting the mitochondrial respiratory activity of fungal cells. It has been reported that this type of pesticide affects mitochondrial respiration and is toxic to many vertebrate and invertebrate aquatic organisms. Unconscious use of pesticides in high concentrations exposes agricultural workers and the environment to pesticides. There have not yet been enough studies on the effect of pyraclostrobin on ovarian cancer and on determining its carcinogenicity class. In this study, SKOV-3, an ovarian cancer cell line, was exposed to consecutive doses of pyraclostrobin and its effect on proliferation was observed using a CCK-8- based cytotoxicity analysis kit. No significant change was found in SKOV-3 ovarian cancer cells indicating that pyraclostrobin triggers cell proliferation. The effect of pyraclostrobin-treated SKOV-3 cells on migration was found to be similar to the control groups. It was concluded that pyraclostrobin at the doses investigated had no effect on proliferation and migration in the SKOV-3 cell line.