Pyraclostrobin ile indüklenen oksidatif strese karşı taurinin koruyucu etkisinin sıçanlarda araştırılması
The investigation of protective effect of taurine on oxidative stress induced by pyraclostrobin in rats
  1. Tez No: 745575
  2. Yazar: İBRAHİM SERİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Pyraclostrobin yaygın olarak kullanılan strobilurin türevi bir mantar ilacı olup organizmada oksidatif stres ve DNA hasarı ile birlikte üreme performansını ve embriyonal gelişimi bozmaktadır. Sistein aminoasitinden elde edilen taurin ise antioksidan, sitoprotektif ve ozmoregülasyon gibi metabolik süreçlerde önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışmada pyraclostrobin verilen erkek sıçanlarda oluşan oksidatif strese karşı taurinin olası koruyucu etkinliğinin belirlenmesi amaçlandı. Çalışmada Sprague Dawley cinsi sıçanlar her grupta 8 hayvan olacak şekilde 6 gruba ayrıldı. Çalışmada sıçanlara mısır yağı, 30 mg/kg pyraclostrobin ve 30 mg/kg pyraclostrobin ile birlikte 50, 100 ve 200 mg/kg taurin gastrik gavaj ile 28 gün süresince verildi. Pyraclostrobin uygulamasının bazı biyokimyasal parametreler (aspartat aminotransferaz, alanin aminotransferaz, alkalen fosfataz, kan üre azotu ve kreatinin) ile malondialdehid düzeylerini artırdığı, aksine glutatyon ve antioksidan enzim aktivitelerinden süperoksid dismutaz ve katalaz düzeylerinde ise azalma meydana getirdiği belirlendi. Ayrıca, pyraclostrobin uygulaması ile karaciğer dokusunda apoptotik (Bax, Caspase 3, Caspase 8, Caspase 9 ve p53) ve proinflamatuvar (TNF-α ve NFκB ) genler ile CYP2E'in1 mRNA ekspresyon düzeylerinin arttığı ve antiapoptotik gen olan Bcl-2'nin mRNA ekspresyonun düzeyinin azaldığı tespit edildi. Ayrıca, pyraclostrobin uygulamasının DNA hasarını artırdığı ve dokularda ise histopatolojik değişiklikler oluşturduğu gözlendi. Pyraclostrobin ile birlikte verilen 50, 100 ve 200 mg/kg dozda taurin uygulamalarının ise pyraclostrobin ile oluşan değişikleri tersine çevirdiği tespit edildi. Sonuçta taurinin pyraclostrobin ile indüklenen oksidatif hasara karşı antioksidan, antiinflamatuvar ve antiapoptotik etkisi ile birlikte sitoprotektif etki gösterdiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
Pyraclostrobin is a widely used strobilurin derivative fungicide and impairs reproductive performance and embryonal development, together with oxidative stress and DNA damage in the organism. Taurine, obtained from the amino acid cysteine, plays an important role in metabolic processes such as antioxidant, cytoprotective, and osmoregulation. In this study, it was aimed to determine the possible protective efficacy of taurine against oxidative stress in male rats given pyraclostrobin. In the study, Sprague Dawley rats were divided into 6 groups with 8 animals in each group. In the study, rats were given corn oil, 30 mg/kg pyraclostrobin, and 30 mg/kg pyraclostrobin with 50, 100, and 200 mg/kg taurine by gastric gavage for 28 days. It was determined that pyraclostrobin application increased some biochemical parameters (aspartate aminotransferase, alanine aminotransferase, alkaline phosphatase, blood urea nitrogen, and creatinine) and malondialdehyde levels, while on the contrary, it caused a decrease in glutathione and antioxidant enzyme activities such as superoxide dismutase and catalase levels. In addition, apoptotic (Bax, Caspase 3, Caspase 8, Caspase 9 and p53) and pro-inflammatory (TNF-α and NFκB) genes and CYP2E1 mRNA expression levels increased and the antiapoptotic gene Bcl-2 mRNA expression levels decreased by pyraclostrobin treatment in liver tissue. Also, it was observed that pyraclostrobin application increased DNA damage and caused histopathological changes in tissues. It was determined that 50, 100, and 200 mg/kg doses of taurine administered together with pyraclostrobin reversed the changes caused by pyraclostrobin. As a result, it was determined that taurine had a cytoprotective effect together with its antioxidant, anti-inflammatory, and anti-apoptotic effects against the oxidative damage induced by pyraclostrobin.