Tek kullanımlık dünya
Disposable world
- Tez No: 831795
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ALTAN YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
Tek kullanımlık plastik tüketim miktarımız her geçen yıl hızla artmaktadır. Plastiğin hafif, ucuz ve kolay şekil verilebilir olması bunun nedenleri arasında görülebilir. Plastikler fosil yakıtlardan elde edildiği için doğal yollarla yok olmaz. İlk üretilen plastikler bile dünya üzerinde varlığını sürdürmeye devam etmektedir. Kullanılan plastikler; akıntılar, kanalizasyonlar veya rüzgarlarla tuzlu sulara ulaşmakta, burada bulunan ekosisteme geri dönüşü olmayan zararlar vermektedir. Plastikler kendi içinde makroplastikler ve mikroplastikler olmak üzere ikiye ayrılır. Makroplastikler gözle kolayca görebildiğimiz plastiklere verilen isimken, mikroplastikler suyun içerisinde dalgaların, tuzun ve güneş ışınlarının etkisiyle parçalanan plastiklere verilen isimdir. Mikroplastiğe dönüşen plastikler deniz canlıları tarafından tüketilmekte ve canlılarının nesilleri tehlike altına girmektedir. Belgesel çalışmasında tüketilen plastik istatistiklerine, plastiğin okyanus ve denizlerde oluşturduğu tahribata ve plastiğin insan sağlığı üzerindeki etkileri üzerine durulmuştur. İnsanlar tüketim alışkanlıklarını değiştirmediği sürece dünya plastikle kirlenmeye devam edecek ve birçok canlının nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktır. Belgeselde değiştirilmesi gereken tüketim alışkanlıkları ve oluşan plastik kirliliğiyle ilgili çözüm önerileri de sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Our single-use plastic consumption amount is increasing rapidly every year. The fact that plastic is light, cheap and easy to shape can be seen among the reasons for this. Since plastics are obtained from fossil fuels, they do not disappear naturally. Even the first produced plastics continue to exist in the world. Plastics used; It reaches the salty waters with currents, sewers or winds, causing irreversible damage to the ecosystem here. Plastics are divided into two as macroplastics and microplastics. While macroplastics are the name given to plastics that we can see easily, microplastics are the name given to plastics that break down in water with the effect of waves, salt and sun rays. Plastics that turn into microplastics are consumed by sea creatures and their generations are endangered. In the documentary work, the statistics of consumed plastic, the destruction of plastic in the oceans and seas, and the effects of plastic on human health are emphasized. Unless people change their consumption habits, the world will continue to be polluted with plastic and many living things will face the danger of extinction. Consumption habits that need to be changed and solutions for plastic pollution are also presented in the documentary.