Çorum İlinde, 3. Basamak Sağlık Kuruluşuna Başvuran Gebelerde, Siberkondri ve Gebelik İlişkisisnin Değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between cyberchondria and pregnancy in pregnant women who applied to a tertiary helath institution in Çorum
  1. Tez No: 831794
  2. Yazar: MUSTAFA KUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA OĞULLUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş ve Amaç: Çevrim içi bilgi arama davranışı cinsiyetler arası farklılık gösterebilmekle beraber, literatür incelendiğinde bu davranışın kadınlarda ve özellikle gebelerde daha fazla olduğu görülmektedir. Bu çalışmanın amacı; üçüncü basamak bir hastaneye başvuran gebelerde siberkondri düzeyini belirlemek ve siberkondri düzeyini etkileyen sosyodemografik faktörleri saptayarak daha dikkatli yaklaşılması gereken gebeleri tespit edip, bu gebelerin kaygı yönetimini sağlamak böylece olası yanlış uygulamalar ve komplikasyonların önüne geçebilmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 01.04.2023-30.06.2023 tarihleri arasında, Çorum Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Aile Hekimliği ve Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniklerine başvuran, dahil edilme kriterlerini karşılayan 73 gebeyle gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler yüz yüze yapılmıştır. Katılımcılara araştırmacı ve yönetici tarafından hazırlanan, literatür araştırması ile oluşturulmuş Sosyodemografik Veri Formu ve Siberkondri Ciddiyet Ölçeği uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Indroduction and Aim: Although online information seeking behavior may differ between genders, the literature shows that this behavior is more common in women and especially in pregnant women. The aim of this study was to determine the level of cyberchondria in pregnant women admitted to a tertiary hospital and to identify pregnant women who should be approached more carefully by determining the sociodemographic factors affecting the level of cyberchondria and to provide anxiety management of these pregnant women, thus preventing possible misapplications and complications. Materials and Methods: This study was conducted between 01.04.2023-30.06.2023 with 73 pregnant women who met the inclusion criteria and applied to the Family Medicine and Obstetrics and Gynecology outpatient clinics of Çorum Erol Olçok Training and Research Hospital. Interviews were conducted face-to-face. The participants were administered the Sociodemographic Data Form and Cyberchondria Severity Scale, which were prepared by the researcher and the administrator based on a literature review.