Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlerinin 'ders imecesi' uygulamasının meslekî gelişimine katkılarına ilişkin görüşleri
Opinions of Turkish Language and Literature teachers on the contribution of the 'lesson study' application to the professional development
  1. Tez No: 831796
  2. Yazar: ABDÜLKERİM SEFEROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLARA DEMİRBULAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Ders imecesinin öğretmen hizmet içi eğitimi olarak ülkemizde uygulanabilme potansiyeli vardır. Bu çalışmanın amacı ise lise Türk dili ve edebiyatı öğretmenleriyle yapılan ders imecesi uygulamasının öğretimsel liderliğe katkısını değerlendirmektedir. Bu süreç öğretmenlerin ders planları, dersin uygulanması ve öğretmenlerin süreci yeniden izleyip yeni bir ders yapılmasıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya İstanbul'un Kadıköy ilçesinde özel bir okulda görev yapan 3 Türk dili ve edebiyatı öğretmeni katılmıştır. Araştırmada bu öğretmenlerle birlikte toplam 6 ders imecesi döngüsü planlanmış olup gerçekleştirilmiştir. 1,5 ay süresince yapılan derslerde, her bir aşamada yaşananların betimlenmesi amacıyla araştırma ortamında gözlemler yapılmış ve notlar tutulmuştur. Ortak hazırlanan ders planları ön/son raporlar da veri olarak kullanılmıştır. Elde edilen bilgiler ışığında öğretmenlerin ders imecesi süreçlerinde neler yaşadığı yapılan toplantılarla ortaya konulmuştur. Araştırma sonucunda ders imecesi araştırmalarının Türk dili ve edebiyatı öğretmenlerinin Türk dili ve edebiyatı dersi müfredatının 2018 yılında değiştirilerek kronolojik anlatımdan tür odaklı müfredata geçişin öğrencide yarattığı bilişsel yorgunluğun önüne geçmek amaçlanmıştır ve öğretimsel liderliği nasıl yakalayabileceği üzerine çalışmalar yapmışlardır. Bu çalışmalarla öğretmenlerin bilgi ve becerilerini paylaşarak zengin bir öğrenme ortamı oluşturdukları ortaya çıkmıştır. Öğretmenlerin kronolojik anlatım türünde öğrencilerin düşünme ve anlama biçimlerini daha iyi uyguladığı gözlemlenmiştir. Ayrıca ders imecesi uygulamasıyla hazırlanan iki ayrı müfredat türünü kıyasladığımızda kronolojik anlatım türünün öğrencide pozitif etki yaptığı ve bunun da konuların içselleştirilmesinin önünü açtığı görülmüştür. Bu araştırma ile ders imecesi modelinin öğretmenin bakış açısıyla öğretimsel liderliğe katkısı adına gelecekteki muhtemel uygulamalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Lesson studies has the potential to be implemented as in-service training in our country. The purpose of this study is to evaluate the contribution of lesson studies of high school Turkish Language and Literature teachers to educational leadership. This procedure is implemented with lesson plans, application of courses and enforcement of a new plan. Three Turkish Language and Literature teachers who work at a private school in Kadıköy participated in this research and total six lesson study cycles were planned and carried out. Within the courses carried out throughout one and half months process, observations were made and notes were taken in order to describe what was experienced in each stage of lesson studies. Lesson plans prepared collectively were used as data on the preliminary and the final report. It was put forward what the teachers went through in the stages of lesson studies in the consideration of the data acquired. In the consequence of this research, Turkish Language and Literature teachers carried out studies on how to get hold of educational leadership in order to prevent cognitive fatigue caused by the transition from chronology-oriented teaching style to type-oriented teaching style in 2018 curriculum. It turned up that the teachers created a rich learning environment by sharing their knowledge and skills. It was observed that the students applied thinking and understanding styles better in chronology-oriented teaching style. When compared two different curriculums prepared by lesson studies practice, It turned out that the chronology-oriented teaching style had a positive effect on the students and helped them internalise the topics. With this research, suggestions for future probable applications on the contribution of educational leadership and the view of teachers in the consideration of lesson study were presented.