Female artist as the madwoman: The association of mental illness and female artist in British and American fiction
Deli kadın olarak kadın sanatçı: İngiliz ve Amerikan kurgu eserlerinde akıl hastalıkları ve kadın sanatçı ilişkilendirmesi
- Tez No: 831812
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma, kadın sanatçı ve sanatsal yaratım konularına odaklanarak, akıl hastalıkları ve kadınların gerek açık gerekse örtük şekillerde ilişkilendirilmesini incelemeyi amaçlamaktadır. Delilik fikri birçok bağlamda ve sanat eserinde kadın ile anılmıştır. Bu bağlamda, araştırma Viktorya Dönemi'nden başlayarak, Modern çağdan geçerek Postmodern döneme ulaşan ve sanatçıyı bir hikâye anlatıcısı, bir ressam, bir müzisyen, bir anne ve potansiyel bir yazar olarak analiz eden tarihsel ve eleştirel bir arka planla kaleme alınacaktır. Gerçek ve metaforik anlamda akıl hastalığı kavramı, farklı yazarların farklı türlerdeki edebi metinleri kullanılarak kronolojik bir sırayla incelenecektir. Sanatsal yaratım kavramı, daha önce incelenen ruhsal sorunların doğrudan altını çizmek yerine, hem patolojik hem de metaforik bir yaklaşımla incelenecektir. Bu incelemede Julia Kristeva'nın göstergebilim teorisinden yardım alınacaktır. Bu amaçla, İngiliz ve Amerikan edebiyatından seçilen iki kısa öykü ve üç roman incelenerek, kurgusal ve gerçek hayattaki sanatçı figürleri arasında intihar eğilimi ve toplumda kadına atfedilen bazı rollerin inkârı gibi konularda paralellikler kurulmaya çalışılacaktır. Bu nedenle, gerçek olaylardan ve sanatçı figürlerinden esinlenen kurgusal metinler, araştırmaya biyografik bir bölüm eklemek için seçilmiştir. Patolojik ve tarihsel veriler için temel olarak Elaine Showalter'ın The Female Malady adlı eserinin yanısıra Sandra Gilbert ve Susan Gubar'ın Madwoman in the Attic adlı eserleri kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyse the association of mental illness and women, both explicitly and implicitly, by focusing on women artists and artistic creation. The idea of 'madness' has been associated with femininity in many contexts and works of art. In this context, the research will be written with a historical and critical background starting from the Victorian Era, going through the Modern Era to the Postmodern Era and analysing the artist as a storyteller, a painter, a musician, a mother, and a potential writer. The concept of mental illness in literal and metaphorical terms will be examined in a chronological order using literary texts of different authors in different genres. The concept of artistic creation will be analysed from both a pathological and a metaphorical approach rather than directly underlining the previously examined mental problems. The analysis will be assisted by Julia Kristeva's semiotic theory. For this purpose, two short stories and three novels chosen from English and American literature will be analysed in order to establish parallels between fictional and real-life artist figures on issues such as suicidal tendencies and the denial of certain roles attributed to women in society. Therefore, fictional texts inspired by real events and artist figures were chosen to add a biographical section to research. For pathological and historical data, Elaine Showalter's The Female Malady as well as Sandra Gilbert and Susan Gubar's Madwoman in the Attic will be used.