Klasik Türk müziği'nde ekol olarak nitelendirilen bayan ses icrâcılarının ses eğitimi alanındaki görüşlerinin incelenmesi
Investigation of the ideas in the field of vocal training of female vocal-performers accepted as ecol in classical Turkish music
- Tez No: 551912
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET NURİ PARMAKSIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Türk Sanat Müziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Ülkemizde ses eğitiminin başarılı olması, ses eğitimi ders programlarının belli amaçlara göre hazırlanması, her önüne gelen kurum yetkililerinin istediği şekilde davranmasının önüne geçilmesi ve programların uygun bir“sistem”e oturtulması ile mümkün olabilir. Araştırma için öncelikle ayrıntılı bir araştırma yapılarak, hem çalışma metodu ve hem de görüşülecek çalışma grubunun özellikleri belirlenmiştir. Çalışma grubu olarak yukarıda ifade edilen özelliklere sahip Türkiye'de ekol olarak nitelendirilen beş bayan ses icracısı seçilmiştir. Bu düşünceden hareketle, Türkiye'de akademik ve akademik olmayan üç farklı nesil ve üç farklı eğitim ortamından gelen geniş yaş ve eğitim yelpazesindeki ve Türkiye'de ekol olarak nitelendirilen beş bayan ses icracısı ile görüşülmüştür. Çalışmada, Sosyal bilimlerde yapılacak çalışmalarda kullanılan metotlardan nitel araştırma yaklaşımı esas alınmıştır ve araştırma modellerinden, durum çalışması modeli kullanılmıştır. Bilindiği gibi, durum çalışması, katılımcı gözlemleri ve detaylı görüşmeler yolu ile veri toplama ve elde edilen verilerin derinlemesine incelenmesine dayanmaktadır. Veriler yarı-yapılandırılmış görüşme formu yardımıyla elde edilmiştir. Veri analizi yapılırken“içerik analizi”tercih edilmiştir. Görüşme için çalışma grubundaki her bir sanatçıdan önceden randevu alınmış, görüşmeler bizzat çalışmacı tarafından, literatürlerde belirtilen görüşme ortamı tam olarak sağlanarak ve çoğunluğu açık uç'lu sorular sorularak yapılmıştır. Çalışma grubuna, ses eğitiminde üslup ve ekol tercihleri, materyal ve tekniklere ilişkin görüş ve değerlendirmeleri,“Ses eğitimi sistemi”ve Meşk sistemi" konularına ve bu sistemlerin birbirlerine etkilerine bakış açıları, ses eğitiminin sorunlarına ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerilerine yönelik görüşleri sorulmuştur. Böylece, Türkiye'de ekol olarak nitelendirilen bazı bayan ses icracılarının, ses eğitiminde üslup ve ekol tercihleri, materyal ve tekniklere ilişkin görüş ve değerlendirmeleri, ses eğitimine bakış açıları, ses eğitiminin sorunlarına ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerilerine yönelik görüşleri elde edilmiştir. Çalışma grubunun görüşlerinden elde edilen tüm veriler, hiçbir ekleme ya da çıkarma yapılmadan EK olarak tez sonunda verilmiş ayrıca özetlenerek, tablolara dönüştürülmüş, değerlendirmeler ve yorumlar da bu tabloların altında teferruatlı olarak verilmiştir. Çalışma grubunun cevaplarına toplu olarak bakıldığında, üç farklı nesil ve üç farklı eğitim ortamından gelmiş olsalar da, Ses Eğitimi Sistemini tamamen dışlamamakla birlikte büyük bir çoğunlukla Meşk Sisteminden yana oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Fikir ayrılıkları genelde, yetiştikleri zaman dilimleri ve kullandıkları yöntemlerle ilgili olarak ortaya çıkmaktadır. Bu durum, zamanın ve kullanılan yolların çok değişmesine karşılık, gruptaki sanatçıların kendi yetiştikleri dönemdeki eğitim ortam ve olanaklarına daha çok aşina olmalarından kaynaklanmış olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In our country, it is possible to be successful in the voice training depends on by preparing the sound education course programs according to certain objectives, by avoiding officials' behaviors in the way they want and to fit the programs onto a“suitable system”First of all, a detailed research was carried out and the method of study and the characteristics of the artist group to be discussed were determined Five female voice echoes in Turkey performers described as having the characteristics mentioned above is selected as the study group. Starting from this idea, coming from three different generations and three different academic and non-academic educational environments in Turkey and considered a wide age range of school education in Turkey and in eight female voice performers were interviewed. In this study, qualitative research approach was used from the methods used in social sciences and a case study model was used. As it is known, the case study is based on the participant observations and detailed interviews, data collection and the in-depth examination of the data obtained. The data were obtained with the help of semi-structured interview form.“Content analysis”was preferred during data analysis. Interviews were made by each artist prior to the interview, and the interviews were conducted by the worker himself, by providing the interview environment fully stated in the literature and by asking the open ended questions. The artists were asked about their style and school preferences in voice training, their opinions and evaluations on materials and techniques, their perspectives on Western voice training system and Meshk System and their effects on each other issues and their impacts on voice systems, their suggestions on the problems of voice training and their solutions to these problems. Thus, the school in Turkey considered some female voice performers of, style of sound education and school choice, material and opinions and assessments of the technical, sound education perspectives, to the voice training issues and ideas for solutions to this problem were obtained. All the data obtained from the views of the artist are given in the form of an appendix, at the end of the thesis, without any additions or subtraction. Also, it is summarized and converted into tables. Although the responses of the artists were analyzed from three different generations and three different educational environments, it was concluded that they did not totally exclude the Western Voice Training System but they were in favor of the Meshk System. Disagreements among the female performers generally arise in relation to the times they educated and the methods they used. This situation may be due to the fact that the time and the roads used are changed very much, and the artists are more familiar with the educational environment and facilities at the time of their upbringing.