Kefaret: Ian McEwan'ın postmodern romanında kadın yazarın kişisel gelişimi ve edebiyat geleneklerin evrimi
The individual progress of a female artist and the evolution of literary conventions in the postmodern narrative by ian mcewan
- Tez No: 216997
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez, McEwan'ın, insan hayatındaki degisik sosyal ve ruhsal yönler ile biryazarın olusumu ana temaları içeren ve postmodern bir çalısma olan Kefaret adlıromanı incelemektedir. Romandaki karakterlerden Briony Tallis, fertlerin birbiriyleiliskilerinin kopuk oldugu bir ailede büyümüs, kisiligini bulma, kardes rekabeti veergenlik gibi kisisel sorunları olan bir kız çocugudur.Babası, ailesi ile ilgilenmeyen,kocalık ve babalık görevlerini yerine getirmeyen birisi, annesi ise hayal kırıklıgınaugramıs ve kendisini çatı arasındaki odaya kapatmayı tercih etmis bir kadındır.Brionybu durumdan kaçısı ve kendini ispatlamayı edebiyatta bulmustur. Briony, yasamınındegisik dönemlerinde; halk hikayelerinin, romansın, modernizmin ve postmodernfikirlerin etkisinde kalmıstır. Romanda, yazarın kisisel gelismenin yanısıra, sanatınkonseptıne ve amacına yaklasımının degisimini de görüyoruz.Giris kısmı, edebiyat tarihine genel bir bakıs içermektedir. Birinci bölüm,mitolojinin, destanın ve masalların, Briony'nin ilk edebi çalısmalarını nasıletkilediklerini göstermektedir. kinci bölüm, Gotik Edebiyatı ile Kadın Gotigi veRomantizmin birbirine ve Briony'nin yazarlıgına etkisini arastırmaktadır.Üçüncü bölüm, romanda ilk once Briony'nin acemice yazdıgı, daha sonrakarakterlerin ciddi bir trajediye donüstügü piyes olarak karsımıza çıkan oyun türünüincelemektedir.Dördüncü bölüm, romanda sık karsımıza çıkan mektupları vemektuplasma biçiminde yazılmıs eserlere yapılan göndermeleri inceleyerekyazmanın gözlemci yönünü arastırmaktadır. Besinci bölüm, modernizmin etkisindeyazılmıs olan Fıskiyeli Havuzun Yanındaki ki Figür adlı hikayeyi vemodernizmin tekniklerini incelemektedir. Altıncı bölüm, Kefaret romanındakipostmodernizmi ve metinler arasındaki iliskiyi arastırmaktadır. Sonuç kısmı ise5tezin ana amacını sunmaktadır. Romanda , sanata bakıs açısının nasıl degistiginingösterilmesi bir yazarın basit hikayelerden bugüne nasıl geldiginin ortayaçıkarılması amacıyla degisik edebi türler kullanılmıs ve birbirine karıstırılmıstır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Ian McEwan?s novel Atonement ? the postmodernwork describing various social and moral aspects of human life and making aformation of a writer one of its main concerns. We meet Briony Tallis, a childstruggling with a particular phase of her unresolved conflicts ? identity problem,sibling rivalry, pubertal sexuality, a girl who attempts to cope with all the aspects ofchildhood and approaching adulthood on the background of a family that lacks atone-ment. Her father remains a shadowy and ineffectual figure throughout the story;her mother who is disappointed in her life chooses to shut herself up in `the room inthe attic?. Briony finds escape and then realization in the realm of literature.Folklore, romance, modernist aestheticism and postmodernist ideas are shown in thenovel to assert their influence upon Briony at different periods of her life. Togetherwith the personal progress of the artist we observe the generic evolution and theprogress of the attitude to the concept of art and its function.The introductory section gives a general review of the development ofliterary history. The first chapter demonstrates the influence of myths, legends andfairy tales on Briony?s early literary works. The second chapter?s concern is therelation and interrelation of Gothic literature, female Gothic and Romanticism onthe back background of Briony?s development as a writer. The third chapterdiscusses the drama which is present in the novel first in the form of a clumsy playthat later turns into a serious tragedy of fictional characters. The fourth chapteranalyses the voyeuristic character of the writing displayed through the presence ofnumerous letters and references to famous novels written in the epistolary genre.The fifth chapter introduces Briony?s story Two Figures by a Fountain, writtenunder the influence of Modernist Aestheticism and discusses the modernisttechniques. The sixth chapter investigates postmodernism and intertextuality inAtonement in a much broader context that allows to discover the underpinnings ofthe philosophy of the postmodernist novel and identify its aims and goals. Theconclusion of this study reveals the central argument of the treatise. Differentliterary genres are used and merged purposefully in the narrative in order to outline7the evolution of the perception of art and the identity of the artist from folklore up tothe modern time.