Altın nanopartiküllerle modifiye edilmiş biyokömür üzerinde elektrokatalitik hidrojen gazı üretimi
Electrocatalytic hydrogen gas production on modified biochar with gold nanoparticles
  1. Tez No: 831824
  2. Yazar: HATİCE ERKOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM BALUN KAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Kimya, Energy, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nanoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada suyun elektrolizi ile hidrojen elde etmek amacıyla katalitik aktivitesi yüksek, düşük maliyetli ve yüksek verimli bir elektrot materyalinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla camsı karbon elektrot (CKE) yüzeyi, portakal kabuğunun pirolizi ile elde edilen biyokömür ile kaplanmış, elde edilen yüzey, hidrojen oluşumunda yüksek katalitik aktiviteye sahip olduğu bilinen Au nanopartiküller ile modifiye edilmiştir. Geliştirilen yeni elektrokatalizörün hidrojen oluşumundaki performansı, dönüşümlü voltametri (CV), Tafel polarizasyon eğrileri ve elektrokimyasal impedans spektroskopisi (EIS) teknikleri ile test edilmiş, kararlılığı için kronoamperometrik (CA) ölçümler alınmıştır. Sonuç olarak, suyun elektroliziyle hidrojen eldesinde yüksek aktivite gösteren, uzun süre kararlı davranan ve ekonomik yeni bir elektrot malzemesi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop an efficient electrode material with high catalytic activity for the production of hydrogen from the electrolysis of the water. For this purpose, the surface of the glassy carbon electrode was coated with biochar obtained by pyrolysis of orange peel, then the obtained surface was modified with Au nanoparticles, which are known have high catalytic activity in hydrogen formation. The performance of the as-prepared electrocatalyst was tested by cyclic voltammetry, Tafel polarization curves and electrochemical impedance spectroscopy. Moreover, its stability were evaluated by chronoamperometric measurements. As a result, a new, economical, catalytically active and long-term stabile electrode material has been developed for the hydrogen production by the electrolysis of water.