Investigation of the in vitro effect of a multifunctional polymeric drug delivery platform
Çok işlevli polimerik ilaç taşıma sisteminin ın vitro etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 831825
  2. Yazar: BERİL ÜSTÜNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Nanotıp alanı, kanserin farklı türleri ile savaşmak için yeni tedavi yöntemleri sunmaktadır. İmplant edilebilen ilaç taşıma sistemleri bu stratejilerden birisi olup, terapötikleri hastalık bölgesine direkt verme ve dolayısıyla daha etkili bir tedavi avantajı sunmaktadırlar. Bu tezde, meme kanseri model olarak kullanılarak daha önceden üretilmiş olan nanofiber temelli implant edilebilen bir ilaç taşıma sisteminin in vitro etkisi incelenmiştir. Bu implant edilebilen ilaç taşıma sistemi ile, ameliyat sonrasında kalan kanser hücrelerini fototerapi yöntemi ile tamamen yok etmek ve bağışıklık sistemini uyaracak antijenler ile bağışıklık sistemini aktive etmek hedeflenmiştir. İlk olarak, protein yüklü nanofiber yamanın toksisitesi, ve bağışıklık sistemini aktive etmekteki başarısı değerlendirilmiştir. Sonrasında, yakın kızılötesi ışığa duyarlı nanopartiküllerin toksisitesi, hücresel alımı ve in vitro fototerapötik etkileri değerlendirilmiştir. Yamadan salınan proteinlerin bağışıklık sistemini aktive etmekte başarılı olduğu; yakın kızılötesi ışığa duyarlılığı olan nanopartiküllerin yüksek verimle hücresel alımının yapıldığı ve hücreler üzerinde terapötik etki gösterebildiği gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, yakın kızılötesi ışığa duyarlı nanopartiküller ve protein içeren implant edilebilen bu yama dizaynı meme kanserinde başarılı in vitro etki gösterdiği için umut vadedici bir alternatif olabilir.
Özet (Çeviri)
The field of nanomedicine emerges a variety of approaches to fight against different types of cancer. Implantable DDSs being one of these approaches, they have been widely investigated due to their advantages of providing therapeutics directly to the site of disease and hence increased treatment efficiency. In this thesis, the in vitro effect of a nanofiber-based implantable DDS that was previously designed by using breast cancer as model disease was investigated. With this implantable DDS, it is aimed to completely remove the cancer cells remaining after the surgery by using phototherapy and to activate the immune system through the released proteins from the patches. First, the patch cytotoxicity, and its success in activation of the immune response was evaluated. Then, the cytotoxicity, cellular uptake, and in vitro phototherapeutic effect of the NIR-responsive nanostructure were evaluated upon light irradiation. The results demonstrated that the proteins successfully activated the immune system, and the NIR-responsive nanostructure was uptake by the cells with high efficiency and could demonstrate phototherapeutic effect on the targeted cells. Therefore, this DDS combining the NIR-responsive nanostructures and protein-incorporated implantable patch might be a promising alternative as it provides a good in vitro performance for the treatment of breast cancer.