Marmara denizi littoralinde sünger (porifera) populasyonları üzerine araştırmalar
Research on the sponge (polifera) populations in the littoral of the Marmara sea
  1. Tez No: 83184
  2. Yazar: BÜLENT TOPALOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deniz Biyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Özet Marmara Denizi Littoralinde Sönger(=Porifera) Populasyonlan Üzerine Araştırmalar Bu çalışmada, Marmara sünger faunasım tespit etmek amacıyla littoral bölgeden 25 istasyon tespit edilmiş, başta SCUBA ile dalış olmak üzere, Drej, Grap ve Beam-trawl den yararlanılarak 0 ile 52 m. arasındaki derinliklerden örnekleme yapılmıştır. Bu çalışma Marmara denizinde sünger faunasına yönelik olarak yapılmış ilk sistematik araştırmadır. Bu çalışma sonunda Marmara Denizi littoralinde Geodia cydonium, Tethya aurantium, Cliona celata, Suberites carnosus, Suberites domuncula, Ficıdina fıcus, Aaptos aaptos, Acanthella acuta, Axinella cannabina, Axinella damicornis, Axinella polypoides, Agelas oroides, Ciocalypta penicillus, Dictyonetta plicata, Microciona strepsitoxa, Haliclona mediterranea, Petrosia ficiformis, Petrosia pulitzeri, Spongia officinalis olmak üzere, 19 sünger türü tespit edilmiştir. Bunlardan F.ficus, C. penicillus, D. Plicata, M. strepsitoxa ve P. pulitzeri olmak üzere 5 tür Türkiye denizleri için, G. cydonium, C. celata, A. aaptos, A. acuta, A. cannabina, A. damicornis, A. polypoides, A. oroides, H. mediterranea ve P. ficiformis olmak üzere 10 tür ise Marmara Denizi için yeni kayıttır. VI
Özet (Çeviri)
Summary Research on the Sponge (Porifera) Populations in the Littoral Zone of the Marmara Sea In this study, the samples were collected from 25 stations at depth of 0 to 52 metres both diving with SCUBA and using dredge, grap and beam trawl. This is the first systematical study on sponge fauna in the Marmara Sea. As a result, 19 sponge species were found; these were: Geodia cydonium, Tethya aurantium, Cliona celata, Suberites carnosus, Suberites domuncula, Ficulina ficus, Aaptos aaptos, Acanthella acuta, Axinella cannabina, Axinella damicornis, Axinella polypoides, Agelas oroides, Ciocalypta penicillus, Dictyonella plicata, Microciona strepsitoxa, Haliclona mediterranea, Petrosia fieiformis, Petrosia pulitzeri and Spongia officinalis. Of them F. ficus, C. penicillus, D. Plicata, M. strepsitoxa and P. pulitzeri. were determined as the new records for Turkish Seas while G cydonium, Ccelata, A. aaptos, A. acuta. A, cannabina, A. damicornis, A. polypoides, A. oroides and H. mediterranea. were determined as the new records for the Sea of Marmara. VII