Araç üstü vinç imalatı yapılan bir işletmede iç lojistik sistemi tasarımı ve uygulamaları
Design and implementation of internal logistics system in a vehicle mounted crane manufacturing company
- Tez No: 957032
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Günümüzde üretim sektörünün en önemli iç lojistik problemlerinden biri olan Araç Rotalama Problemi(ARP), müşterilerin taleplerinin karşılandığı taşıma araçları için minimum mesafedeki rotayı belirlemeyi hedeflemektedir. Bu hedef doğrultusunda iç lojistik problemleri üzerine birçok çalışma yapılmakta ve çözüm yöntemleri geliştirilmektedir. Bu tez kapsamında, iç lojistik uygulamaları ile ilgili literatür taraması yapılmış olup İstifleyici Vinç Problemi kapsamında değerlendirilebilecek, gerçek hayattaki vinç imalatı yapılan bir firmadaki iç lojistik taşıma probleminin tanımı yapılmıştır. Problemin çözümünü yapmak amacıyla gerçek hayattaki şartları sağlayan eşitsizlikler eklenerek bir matematiksel model oluşturulmuştur. Bu modelde her müşteriye sadece bir kez uğranması, rotaların yörüngesinin depoda başlayıp depoda bitmesi ve her aracın gidebildiği düğümler gibi temel kısıtlar vardır. Deneysel çalışmaları sağlamak için, firmadaki 15 günlük iş süreci takip edilerek üç taşıma aracının iş verileri alınmıştır. Firmaya ait düğümler arasındaki mesafeleri ve ağırlıklarla palet ihtiyaçları verileri alınmıştır. Alınan veriler doğrultusunda üç taşıma aracının optimize edilmiş rotalama güzergahı GAMS/CPLEX paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, vinç imalatı yapılan işletmenin iç lojistik sürecinde önemli iyileştirmeler sağlanmış ve operasyonel verimlilik elde edilmiştir. 15 günlük gerçek iç lojistik verileri kullanılarak gerçekleştirilen optimizasyon çalışmaları sonucunda iç lojistik operasyonlarında %55,72 oranında verimlilik artışı elde edilmiştir. Mevcut durum ve yapılan optimizasyon çalışması arasındaki karşılaştırmalar, iç lojistik süreçlerinin iyileştirilmesine yönelik önemli bilgiler ortaya çıkarmıştır. Bu tez, vinç imalatı sektöründe yalın üretim ve iç lojistiğin stratejik önemini göstererek uygulamanın yapıldığı işletmenin iç lojistik süreçlerinde önemli iyileştirmeler konusunda katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Vehicle Routing Problem (VRP), one of the most important internal logistics problems of the manufacturing sector today, aims to determine the route with the minimum distance for transportation vehicles that meet the demands of the customers. In line with this goal, many studies are being conducted on internal logistics problems, and solution methods are being developed. Within the scope of this thesis, literature review on internal logistics applications has been conducted, and the definition of an internal logistics transportation problem in a real-life crane manufacturing company that can be evaluated within the scope of Stacker Crane Problem has been made. In order to do the solving of the problem, a mathematical model has been created by adding inequalities that provide real-life conditions. At this model, there are basic restrictions in the MTSP, such as visiting each customer only once, the trajectory of the routes starting and ending at the depot and the nodes that each vehicle can go to. In order to provide experimental studies, the 15-days work process in the company was followed, and the work data of three transportation vehicles were obtained. The distances between the nodes of the company and the weights and pallet needs data were obtained. In line with the data received, the optimized routing way of three transport vehicles was carried out using the GAMS/CPLEX package program. As a result of the solution of the mathematical model made by applying it to the company, optimal results were achieved compared to the current situation. According to the results of the study, significant improvements have been made in the internal logistics process of the crane manufacturing company, and operational efficiency has been achieved. As a result of optimization studies carried out using 15-days real internal logistics data, the increasing of the 55.72 % efficiency was achieved in internal logistics operations. Comparisons between the current situation and the optimization study have revealed important information for the improvement of internal logistics processes. This thesis contributes to significant improvements in the internal logistics processes of the company where the application is made by showing the strategic importance of lean production and internal logistics in the crane manufacturing sector.