Araç üstü hidrolik iş platformlarının sepet dengeleme kontrolü
Cage levelling control of truck-mounted hydraulc aerial work platforms
  1. Tez No: 380849
  2. Yazar: MEHMET SEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METE KALYONCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Mobil hidrolik iş platformlarının günümüzde kullanımı arttıkça sepet uzvunun dengelenmesinin önemi de aynı doğrultuda artmaktadır. Bu çalışmada, Mobil hidrolik iş platformlarının sepet dengelenmesinin kontrolü için hidrolik tahrik kullanılan bir yöntem sunulmuştur. Dört serbestlik dereceli mobil hidrolik iş platformuna ait matematiksel modeli Lagrange Hareket Denklemi kullanılarak elde edilmiştir. Sisteme ait matematiksel model ve hareket denklemleri elde edildikten sonra sistemde kullanılan açı sensörleri sayesinde her uzvun yaptığı açılar ölçülmüştür ve sisteme etkisi irdelenmiştir. Mobil hidrolik insan platformunun sepet uzvunun aktif kontrolünde kullanmak üzere PID kontrolcü tasarlanmıştır. MATLAB®/Simulink®yazılımı kullanılarak yapılan simülasyonlarda tasarlanan kontrolcü performansı incelenmiştir. Tasarlanan kontrolcü uzuvların birçok hareketine göre kullanılması durumundaki performansı karşılaştırılarak tasarlanan kontrolcülerin kullanılabilirliği irdelenmiştir. Çalışma kapsamında, MATLAB/Simulink yazılımından elde edilen simülasyon sonuçları karşılaştırılarak bu yazılımların sepet denge kontrolünde kullanılabilirliği de değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Increased use of the mobile hydraulic platform today and in parallel cage levelling control has gained importance. In this study, linear actuator is used for mobile hydraulic platform of cage levelling control and presented here. A four degree of freedom mobile hydraulic platform's mathematical model to obtain the Lagrangian formulation. The system mathematical model and equations of motion are obtained after platform parts of the angles were measured with angle sensor and was investigated. PID controller is designed for mobile hydraulic platform of cage levelling active control. Controller performance was investigated in MATLAB®\Simulink® simulation. In this study, MATLAB\Simulink simulation results were compared and this availability of the results were investigated in cage levelling control.